Andulka Chryzantéma

 

Na zdejším příspěvku vidíme andulku, která je omezena  naprosto ve všech činnostech....video z internetu

 

O tzv.  andulce Chryzantémě jsem se zmínil ve svém úvodním článku, kde jsem předeslal, že tyhle andulky mají velmi malou pravděpodobnost, že se dožijí svého prvního přepeření.

Mladé andulky se po vylíhnutí jeví jako výborní jedinci, ale jakmile dosáhnou měsíce života nastává velký problém. Vlastní imunitní systém andulky začne selhávat a veškeré živiny absorbuje neúměrně k tělu velké peří.
Andulka není schopna letu, reprodukce a jenom přijímá potravu a zůstává na místě. Zpravidla do dvou až tří měsíců uhyne. Jsou případy, kdy se andulka dožila i jednoho roku....ale to se jedná spíše pouze o přežití, než o plnohodnotný ptačí život!!! Vždy je u těchto andulek problém s jejich imunitním systémem.

Fotografie rozpeřené ,,Chryzantémy"

           
 

Andulka tzv. Chryzantéma...

 ,,Defektní mládě“ se často vylíhne i těm nejlepším párům. Vždycky jsou to výborní ptáci, kteří během hnízdění vyvádějí kvalitní potomstvo. Za chovnou sezónu třikrát zahnízdí a z toho je 9 – 10 mláďat naprosto zdravých, tedy vitálních a hezky zapeřených. Není to pravidlem, že se andulky tzv. Chryzantémy líhnou v každé chovné sezóně, ale jednou za čas se to prostě podaří. Snad je to nevhodné spojení genů a nebo......? Chovatelé využívají  tzv. příbuzenskou plemenitbu- tzv. Ibreeding!!!!!!!!! Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!!!!!!!

Metoda liniového chovu je založena rovněž na příbuzenské plemenitbě, s tím, že se úzce páří první tři generace. V následném páření již nejsou ptáci k sobě úzce příbuzní. Touto metodou se zabývají, jak chovatelé skotu, psů i exotického ptactva.

Metodou liniového chovu jsme v krátké době schopni vyhodnotit celkový zdravotní stav celého našeho chovu.

 

Jednotlivé názory se zde hodně liší. Je zřejmé, že výstavní andulky nejsou dané přímo přírodou a tudíž už jenom jejich šlechtění může způsobovat genetické vady. Ať už je tomu jakkoliv, příbuzenskou plemenitbou si můžeme postupně zlikvidovat celý chov. To, že se rodí zpočátku velké andulky, o které nám svým způsobem ,,jde", je vyváženo několikánásobně zvýšenými nežádoucími vlastnostmi. Ty si postupně rozšíříme do všech chovných linií a pak už není cesty zpět!!!!! Může to dojít do takové fáze, kdy budeme nuceni dosavadní chov ,,zlikvidovat" a začít znovu od počátku. Stejné nebezpečí se skrývá i v nasazování andulek, které nemají letky, chybí jim ocasní pera a podobně.  Z počátku si člověk řekne:,, Snad to není tak horké".....ale ve skutečnosti je to ještě několikanásobně horší. Celý chov se zakládá na genetice a žádoucích vlastnostech, které se snažíme ve svém chovu tzv.,,ustálit". Pokud budeme mít všechny linie  vyrovnané co se kvality týká.....můžeme si být jisti, že další generace andulek budou stejně kvalitní, zdravé a vitální.

Jenom důsledná selekce a vyřazování defektních jedinců nás může ochránit a zajistit zdravý vývoj budoucím generacím v našem chovu. Není předmětné každoročně nakupovat desítky cizích andulek, ale držet si své andulky, své línie a s nimi postupně zušlechťovat svůj chov.

Máme-li ve svém chovu jednu línii žlutolících ptáků, je zřejmé že nám nic nezbude, než nakoupit další žlutolící ptáky. Z důvodu dominantnosti této barevné variace můžeme zakoupit 2f žlutolící andulky /vizuálně má 2F žlutolící andulka  masku bílou, tedy působí jako bělolicí pták. Geneticky však v sobě nese žlutolící vlastnost/, nebo 1F žlutolící andulky, které již mají masky standardně žluté.

 

Každý chovatel se snaží docílit kvalitních odchovů a to v první řadě ze svých chovných linií. Linie jako taková není trvalá. Přijde čas, kdy usoudíme že je na čase osvěžit a zkvalitnit danou linii novou krví, nebo andulkou z našich dalších linií, což je předmětnější. Pokud použijeme svého ,,odchovance" z další linie, máme naprostou jistotu z jakých předků andulka pochází a  dané procento barevnosti odchovu jsme schopni ovlivnit. Co se týká exteriéru odchovu, to ukáže až kontrolní hnízdění. Tím chci navázat na výše popisovanou příbuzenskou plemenitbu a zmínit, že pokud zařádíme jedince vznikle z blízké příbuzenské plemenitby, musíme počítat s tím, že se nám budou dlouho objevovat v hnízdech defektní mláďata.

Něco jiného je vzdálená příbuzenská plemenitba, kterou může využít opravdu odborník na papoušky, který má citlivou ruku a dokáže dané možnosti využít v určitém čase ve svůj prospěch. Osobně bych si nikdy nedovolil říct, že jsem na takové chovatelské úrovni, že můžu ,,pracovat" se vzdálenou příbuzenskou plemenitbou...a to ani omylem. Preferuji zdravé spojení a to vždy zdvojených genů, které nemají spolu ,,nic společného". Pozor!!!! I zde se ale čas od času vyskytují zdegenerované andulky, které mají ke svému tělu děsivě velké opeření, tedy Chryzantémy. Zde hovříme o chovném páru, respektivě chovné dvojici, která má naprosto odlišné genetické vybavení a i tak se může stát, že se vylíhne ptáče bez imunity a schopnosti žít....co teprve když spojíme dva jedince, stejných genetických základů ? To už je pak na zvážení každého chovatele.....

 

O tom, že bych někdy zkusil příbuzenskou plemenitbu ve svém chovu, ani neuvažuji. Prosím, když si někdo myslí, že to má své klady, má volné pole působnosti. Sbohem radosti koupím - li  si takového jedince do svého chovu!!!!

Pokud má člověk ,,všech pět pohromadě", musí mu být jasné, že sourozenci se mezi sebou nepaří a rovněž děti se svými rodiči!!!! Jak to pak dopadá u zvířat i u lidí je evidentní a dobře znamé!!!!! Ale přesto všechno tuhle variantu někteří chovatelé využívají bez jakýchkoliv zábran. Tahle činnost dostala odborný název - Kontrolovaný Ibreeding a ,,jedeme z kopce dole".

Zde bych si dovolil tvrdit, že člověk využívající Inbreeding jde ruku v ruce proti zákonu vytvořenému přírodou.

Než využívat způsob příbuzenské plemenitby, k dosažení mohutných andulek, to raději budu mít andulky průměrné, ale vitální a zdravé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

V závěru bych chtěl podotknout , že podobné  degenerativní problémy se vyskytují u všech zvířat, ať už se jedna o psy, nebo o papoušky. U psů je to zvýšené onemocnění Displasií / nemoc kloubů /. Nakonec podobné degenerativní změny se projevují i u naší populace….

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

 

 

TOPlist