CHOVNÉ LINIE  

Liniový chov,

Každý chovatel výstavních andulek vytváří ve svém chovu tzv. chovné linie a to z těch nejlepších ptáků, kteří vynikají svým genofondem a fenotypově převyšují své soukmenovce. Cílem každého chovatelé je nejen vytvořit chovné linie, ale snažit se o ustálení požadovaných znaků a v maximální míře potlačit znaky nežádoucí. V tomto chovném programu může být nápomocná jedna linie vůči druhé.

 

Liniová plemenitba je formou vzdálené a částečně úzké příbuzenské plemenitby na zakladatele linie.

Smyslem linie je udržení existence krevní linie. Zde plní svou úlohu zakladatel linie, v našem případě výjimečný a významný samec z našeho chovu.

Zakladatelem krevní linie je vždy samec, který má kvalitní genetickou výbavu. Abychom mohli vypomáhat jedné linii druhou linií, není na škodu nasadit příkladně dva samce zakladatele z jednoho hnízda, samozřejmě každého v samostatné linii.

Níže prezentuji linii skořicových ptáků, kde zakladatelem pro jednu linii je světle modrý skořicový samec a pro druhou linii jsem využil jeho bratra, světle zeleného skořicového samce. S výsledky obou těchto zakladatelů jsem nadmíru spokojen. Jednotlivé generace synů, vnuků i pravnuků nesou genotyp i fenotyp vysoké úrovně, o což nám taky jde.

Pokud se v průběhu času potomci stabilizují na tzv. standardním průměru a začnou se projevovat první nedostatky, je na čase využít k vylepšení linie, linii číslo dva od bratra zakladatele chovu, kdy nedostatky v jedné linii napravíme přednostmi linie druhé.

Video I .  -  v 9:00 minutě prezentuje rodičovskou páru 1,0 Světle modrý x 0,1 světle modrá skořicová opalinová.  

Světle modrý samce a modrá skořicová opalinová samice prezentují kvalitní typ ptáků, který se snažím standardně odchovávat. Světle modrý samec je stejně jako jeho šedí bratři mírně fenotypicky poškozen, protože je samice v hnízdě oškubala, čemuž jsem z časových důvodů neměl šanci zabránit. Do výstav určitě nemohou a tudíž budou zařazení k chovným účelům. Jejich potomci prezentováni na videu II. a III. již výstavy 100% obsazovat budou.

 
Video II. - prezentuje v bodovačkách čtyři mláďata s I. hnízda.

V první bodovačce nad skořicovými mláďaty je zakladatel linie 1,0 Světle modrý skořicový samec.

V druhé řádě je zakladatel linie č. 2 . - 1,0 Světle zelený skořicový, /bratr 1,0 světle modrého skořicového/ + v řadě pod ním jsou jeho vnuci a pravnuci. 0,1 Světle modrá skořicová = vnučka, 1,0 Světle zelený pravnuk. Potomci v liniích obou skořicových bratrů dávají výborné ptáky, kdy spousta jejich pravnuku je v chovech po celé České republice. Odchovám-li ze tří hnízd 14 - 16 ptáků, vždy posledních pět odprodávám, poněvadž všechno si chovatel nechat nemůže. V některých případech je předmětné křížit linie mezi sebou, protože neznám chovatele, který by mně odprodal natolik vysoce kvalitního ptáka, abych s ním mohl pokračovat, případně oživit celou linii. Není možné nakoupit jedince, který by mne dostal ještě ,,kvalitativně výše" a proto raději volím křížení linií, kde mám vysokou kvalitu zaručenu a nejdu do žádného rizika, spojeného z neznalosti genofondu nově pořízeného jedince. 

Máme-li chov o 250 - 300 jedincích, v něm příkladně devět linii vysoké úrovně a sedm průměrných, není dvakrát rozumné si chov ,,kazit" cizími ptáky. Pokud i ptáky nakoupím, vždy je nasadím nejprve do průměrných linií, kde předpokládám markantní zlepšení. Zpravidla se při použití cizích ptáků zlepšení nekoná, takže jako vždy sáhnu do vlastních řad. Proč se zlepšení nekoná? Proto, že nakoupení ptáci jsou pouze slabě průměrní a nemají potenciál, kterým by chov posunuli o level výše. Pokud pracujeme se svými ptáky, dopodrobna známe otce, matky, odchovy, jaké typy ptáků jsme nasazovali v jednotlivých párech a proto si dokážeme střízlivě naplánovat, co bychom od kterého jedince mohli očekávat. Takhle to prostě je a chovateli nezbude, než si výborný základ odchovat každý sám. Pokud bychom chtěli ,,ušetřit" několik desetiletí práce a nakoupili si příkladně u pana Mannese ve Freiburgu osm párů ptáků, tak za tuto vysádu zaplatíme velké finanční prostředky, v  řádech několika statisíců korun. V našem případě při pořízení osmi párů můžeme s klidem počítat cca 400.000,- Kč. Je to hodně peněz a jsou chovatelé, kteří tyto prostředky do ,,chovného materiálu" investují. S těmi se pak my obyčejní chovatelé nemáme možnost poměřovat. Naděje ale umírá poslední, takže buďme každý rádi za ty ptáky, které máme a směle do toho.

Nasazujme ty nejlepší jedince, abychom se jedenkrát mohli ,,postavit" i těm nejlepším chovatelům v České republice. 

 
 
 

 

 


TOPlist