CYSTY V OCASNÍCH PERECH A KŘÍDLECH       

 

 

Cysty v ocasních perech a křídlech trápí v dnešních chovech naprosto každého chovatele. Někdo se k tomu staví, jako ke skutečnosti, která se v moderním chovu výstavních andulek prostě sem tam objevuje, jiný to popře s tím, že doposud tuto nemoc nezaznamenal. Může tomu tak i být, ale pokud chovatel vlastní více jako 50 párů andulek, tak se stěží tomuto zdravotnímu problému ptáku vyhne.

Z mých dosavadních zkušeností, které jsem doposud raději moc ,,neotvíral",  je zřejmé, že se tyto cystické problémy objevují u ptáků,  kterým je více než jeden rok  a nebo už jsou hodně staří. Ať už je tomu ale jakkoliv, není možné při zjištění této nemoci se na andulku jenom dívat a nechat ji trápit. Andulka se maximálně snaží cizího útvaru zbavit, ale v jejich možnostech není cystu jako takovou naprosto odstranit za pomocí zobáku. Neustále klove do jednoho místa, které se po čase otevře, začne krvácet a postupně znemožní ptáku let.  Je-li postižený  krvácející pták ve společné voliéře, je to signál pro ostatní andulky, aby jej odstranily. Taky se to často stává. Pták usedne do rohu voliéry a z důvodu nemoci začne více odpočívat, což ostatním andulkám jistě neunikne.

Pokud zjistím andulku, která je zasažena na křídle cystou a je zřejmé, že je cysta naplněna kašovitou bílou hmotou, /v literatuře jí popisují, jako sýrovitou hmotu/ vezmu andulku, zkontroluji rozsah cysty a její současnou šíři. Nemocného ptáka nechám samostatně v jednom z hnízdících boxů, aby měl klid a dva týdny jej krmím klasy senegalského prosa, vaječinou, zeleninou, tak aby byl v co nejlepší formě, před ,,operací". K veterinářům samozřejmě že nechodím a standardní zákrok  provedu ve své pracovně, kde použiji sterilizované skalpely a desinfekci / přípravek A20 dezinfekce na nářadí/. Je potřeba mít po ruce hodně buničiny, protože rána jako taková samozřejmě krvácí. Úplně ideální je mít někoho ze zdravotnictví v rodině, pak je to o to jednodušší. Moje dcera je vystudovaná porodní asistentka, takže převážně všechno dělá ona, protože se mně strachy tak klepou ruce, že je nebezpečí že se skalpelem ještě zranímsmiley.

Pevně věřím, že nyní si každý řekne: ,, Pro bůh to musí být šílené řezat do tak maličkého tvora". Určitě to není příjemná práce, ale je 100% nezbytně nutná. Nemám to srdce, abych ptáka utratil, zvláště-li celý život dobře pracoval. Mám v chovu různě  hendicapované ptáky a žijí jako všichni ostatní, jen v omezenějším prostoru a se sobě rovnými.

Místo kolem cysty řádně vydesinfikuji. Nejlepší je pokud zákrok dělají dva lidé, nebo je pták zamotán do kusu látky, tak aby mu byl znemožněn pohyb. Jenom místo, kde se nachazí cysta nechám volné. Cysta se na jejím vrchu opatrně rozřízne skalpelem a toť je vlastně celý zákrok. Opatrně se odstraní sýrovitá hmota, ale pozor::::::::::::::::v žádném případě ji z rány nevymačkávát za použití síly!!!!!!!!!!!!!! Pták by to nemusel přežít. Je lepší pomaličku a opatrně sýrovitou hmotu odstranit, až se objeví krev a následné rána začne krvácet. Opět proběhne desinfekce a tlakové přiložení buničiny do té doby, až se krvácení zastaví.

Do boxu připravím andulce hnízdo z čistých kusů látky, kde se ráda po zákroku uchýlí. Prozatím co mám zkušenosti z několika málo zákroků, tak pták okamžitě po vložení do boxu vyletí na bidlo a začne zkoumat, co že se mu to stalo. Již na druhý den není na jeho chování vůbec poznat, že by absolvoval nějaký zákrok. Takže se dá říct, v celku bez problémů. Ptáci po zákroku jsou do jednoho měsíce schopni reprodukce.  Pozoruhodná je skutečnost, co je schopna andulka vydržet. V některých je toliko života a energie, že se to zdá až k nevíře.

I když má pták na křídle tukovitou cystu, zpravidla mu to nebrání v letu. Zase zde záleží na rozsahu a množství nemocné tkáně. Spíše ostatní andulky do místa cysty okamžitě začnou klovat, nastane krvácení a krev na dlažbě nás upozorní, že je něco v nepořádku, pokud si do té doby ničeho nepovšimneme.

Bohužel když ne do jednoho roku, tak do dvou let je cysta 100% zase zpátky na tom sámém místě. Nyní mám v chovu ptáka, u kterého provedu ,,druhou recidivu /odstranění /této cysty" a zajímá mne, zda se objeví i po třetí. Předpoklad k tomu je rovněž více jako sto procentní.

 

 

 

Po prostudování níže zodpovězeného dotazu, který byl směřován na jednoho ze světových  chovatelů pana Gerald S Binks / Velká Británie/, zvažuji že pořídím níže zmíněný prostředek Ivermectin a až následně provedu odstranění tukové tkáně. V článku je poukazováno na problematiku zarostlého peří ve folikule pera. Pokud se cysta odstraní, chce to rovněž udělat kontrolu, zda není zánět a nebo nashromážděné množství peří v dané jednotlivé folikule z nichž pero vyrůstá. To samé je i u ocasních per. Má-li jakýkoliv pták pero zalomené , není šance aby mu dorostlo. Pokud se zlomená část neodstraní, tedy nevytrhne ven, pták nemá šanci , aby nové pero vyrostlo. Někdy se stává, že zalomení je tak maličké, že na vytrhnutí pera je potřeba použít pinzetu, jinak nelze zbývající stvol uchopit.

Níže uvedený článek jsem nijak neupravoval, nechal jsem jej v té podobě, jak byl publikován. V článku je poukazováno na životní podmínky andulek, z nichž rovněž může vzniknout spousta problémů a cystických nemocí.

WELLENSITTICH CLUB 

 LOVERS KLUBOVÁ VÝSTAVA ANDULKA
 
 
 
 
 
 
 
WELLENSITTICH CLUB 
 LOVERS KLUBOVÁ VÝSTAVA ANDULKA
 
 
 
 
 
 
CYSTA V OCASU A KŘÍDEL
 
Cysta v ocasu a křídel. 
Gerald S Binks | 19.ledna 2011 


V adrese Budgerigar.co.uk nedávno obdržel dotaz od Jon Ashby (Velká Británie): 

Chtěl bych se dozvědět více o cysty na křídlech a ocasu na andulky, protože mám ptáka s cystou na jednom křídle. Je to pták, 2008. 
Tento problém vznikl po línání, a teď vidím, že některé folikuly ocasní pera vypadají dost oteklé a připomínají, co se dá popsat jako "růst." 
Tam je také několik zkrácen ocasní pera folikulů. Mohou být odstraněny? 
Tento problém vznikl až po plné zralosti - a tak mám obavy o otázce, bych měl odstranit ptáka z budoucího chovu hned, nebo nech být. 
Snažím se používat princip Binks "útok, útok, útok", ale já jsem zklamán touto poruchou. 
Pro každou radu budu vděčný. 


Zde jsou odpovědi od Gerald Binks a Dr. Rob Marshall: 

Odpověď Gerald Binks. 
Dovolte mi, abych vyjádřil svůj názor na prvním místě, jako milovník, ne specialista v medicíně. Výsledný e-mailová reakce na Rob Marshall je vidět níže. 

Myslím si, že je velká otázka, která trápí velké množství fanoušků, včetně mě. 

S věkem, ptáků, jako cysty objevují v místech popsané Johna, na poměrně pravidelně po celém světě. 
To je někdy spojené s pěstováním a zamčené pero ve folikulu - z nichž, pokud je otevřen sterilizuje skalpel se syrnoobraznaya hmota, která se nahromadila kolem folikulu a vyčnívající pařez peří nebo peří. Tam může být skupina peří nebo penechki, nejen jediný. To se vztahuje na oblasti, v nichž je hlavní folikuly ocas. 
Osobně jsem měl problém v tom, že po odstranění syroobraznoy hmoty, cyst výnosy. Sežeň ztráty krve při odstraňování váhu, ale ne velké množství - ale tady přichází další problém! Vrací se po zhojení rány způsobené skalpelem. 
(Možná bychom měli zmínit, že jsem studoval zoologii na škole, a naučil se hodně Royal Army Medical Corps Medical Center. Tak, a to navzdory skutečnosti, že jsem fanoušek, mám nějaké zkušenosti pod opasku). 

A teď předávám slovo Dr. Rob Marshall (jehož skvělá kniha o andulky by měla být na polici každého. I ji používat i po 65 letech praktikování této záliby!). 

Odpověď Dr. Rob Marshall 
Často jsem viděl sýrový (shell jako cysty) infekce u kořene ocasu, které obsahují dlouhé péřové folikuly v obou oblastech, kde tyto dlouhé peří růst. V zóně, kde primární peří rostou dlouho. 
Tento typ infekce je téměř vždy spojena s olejovým žlázy v případě oblasti ocasu. 
Domnívám se, je to způsobeno tím, že slabé ptáci, nejsou správně čistit sebe kvůli nedostatku vitality, a proto se všichni ptáci v dětském pokoji trpí touto, jakož i jiných onemocnění. 
Nedostatek živin a vhodných podmínek, které potlačují imunitní systém, jsou často příčinou. To znamená, že změny v životním prostředí: příliš mnoho vlhkosti, prachu, nebo výrazné výkyvy teploty a vlhkosti. 

Použití ivermektinu, který mnoho fanoušků používá k odstranění klíštěte, je řešení, a má základní složka propylenglykol, který je ideální pro odstranění infekce "sýrový" typu, které byly zmíněny. 

Závěr Gerald Binks. 
Poslední poznámka Rob Marshall upoutal mou pozornost! 
Vím, že Reinhard Molkentin, jeden z největších odborníků v našem hobby, kapající malá kapka ivermektinu na zadní straně v horní části malé oblasti, kde roste na ocas "00", když kartáčem kontroluje každý pták. 

Zavolal jsem mu a on řekl, že mají kamion s potravinami, kroužky a nástrojů, a také tam je vždy láhev ivermektinu!Jeho syn, Holger, stejně jako on používá tento princip v každodenním životě, kapající ivermectin na ocase ptáka, který zkoumá. A tento model se nikdy nezmění. 

Reinhard dodal, že ho něco napadlo obdobně, pokud existuje velké a malé dobytek, který pro prevenci drog získaných z klíšťat, atd. Gelmentov To je běžná praxe na všech farmách. 

Takže, jak poznamenal Dr. Rob Marshall, ivermectin může být velmi užitečné mít po ruce. 

Reinhard pevně přesvědčen o tom, že v posledních několika letech, že jsem neměl jediný případ cyst a jsou nyní úspěšně šířeny 200 párů za rok. 

Tento článek by měl nejen stimulovat Jon Ashby, ale každý z nás jako celek. 
S ohledem na chov ptáků s cysty poradenství pro Jon Ashby: použití mouchy cysty dbát rady Dr. Rob Marshall a Reinhard Molkentin 

 
Zdroj http://www.budgerigarworld.com/tail-wing-butt-cysts/
Překlad autorových článků / Překlad autorských článků  ENS (28.04.2013) S Gerald Binks W

 


TOPlist