FIALOVÝ FAKTOR V = DOMINANTNÍ FAKTOR

 

 

Fialový faktor

 

Chovatelé nejenom výstavních andulek vznášejí dotazy ohledně skutečností fialového faktoru. Poněvadž se v dané problematice plně neorientuji, nerad bych uváděl neúplné informace a z toho důvodu jsem požádal o vysvětlení Ing. Blažka.

 

Dobrý den, pane Blažek,

Zdvořile Vás prosím o informaci ohledně fialového faktoru. 

Fialový faktor jako takový je dominantní vlastnost, tedy jej pták může dostat od rodičů, kdy alespoň jeden z rodičů tento faktor nese.

Dle literatury následně fialový faktor pojmou všechna mláďata, na kterých může a nemusí být vizuálně vidět.

Jeví se mně to přinejmenším, jako zavádějící informace, že by naprosto všichni potomci dědili příkladně po perlovém fialovém opal. samci fialový faktor, včetně všech samečků i samiček.

Právě dominantní vlastnosti nejsou u ptáků jedny z těch, které, připouštím, že se dědí, ale nemyslím si, že můžou být ve formě skryté.

Kvůli tomu, že je fialový faktor sdružený dominantní, to ještě neznamená, že by všichni mladí potomci museli fialový faktor v genech nést. Anebo ano?

Nebo jsou někteří po fialovém samci rovněž fialoví a další to nesou geneticky v krvi a jsou to schopni přenášet na potomstvo bez fialového faktoru. Takže z toho vyplývá, že buď je pták po fialovém otci fialový, nebo tuto informaci nese v genech skrytou?

Třeba australské straky jsou taky dominantní, a buď se straky vylíhnou, třeba i všechny, nebo polovic a polovička normálních ptáků, z páry  ADS sv. zelený x světle modrá. Samozřejmě, že straky nemají tzv. sdružený faktor a dle mého názoru je tam velký rozdíl, co se týká australských dominantních straků a fialových ptáků.

Pak by mně zajímalo, jak je na tom tmavě modrá barva vůči fialové. Předpoklad je, že pokud je jeden s fialovým faktorem, tak tmavě modrý je nejvhodnější protějšek, nebo příkladně mauve, pro dosažení co největšího odchovu fialových mláďat.

Lidé se mně ptají na toto téma, co se týká fialového faktoru a já jim nedokážu fundovaně odpovídat. Určitou představu samozřejmě že mám, protože fialový ptáky odchovávám. Ale jsem ve fázi zkušebních hnízd. Z toho důvodu bych nerad poskytoval nepřesné informace. Podle dotazů, které od chovatelů dostávám prostřednictvím email, tak 90% chovatelů, nemá v otázkách fialového faktoru jasno, včetně mne. To, že fialový ptáky odchovávám je jedna věc, ale mít zcela jasno proč tomu tak je, je další věc. Pokud se mně vylíhnou fialové perlové mláďata z páru příkladně: šedý perlový x tmavě modrá skořice, je dle mého názoru jasné, že tmavě modrá skořice svým tmavým faktorem drží tzv. ,,gro“ tmavé barvy a šedý perlový musí mít bezpodmínečně fialový faktor /geneticky skrytý/, protože jinak není možné, aby se fialový faktor viditelně projevil na 70% odchovu.

Letošního roku jsem se z pracovních a osobních důvodů nezúčastnil žádné z výstav pořádaných naším klubem, ale na předchozích výstavách vždycky konzultuji tmavě modré, či mauve, nebo fialové ptáky s posuzovateli Ladislavem Grodou, nebo s Vámi /pozn. Ing. Václavem Blažkem/, nebo s vedením klubu, abych měl jistotu, kam vlastně daný pták patří? Pakli-že se chovatel nezeptá, což žádná ostuda není, může se stát, že je pták špatně zařazen a tudíž je ze soutěže vyloučen, což dvakrát nepotěší. Nejedeme světa kraj, jenom proto, abychom si přečetli, že náš pták dostal posouzení Nehodnocen, pro špatné zařazení. Taky by to nemuselo být tak přísný. Chybu může udělat i chovatel, který výstavní andulky dělá třicet let. To samé platí u tmavě zelených s dvojitým faktorem tmavé barvy, nebo u tmavě zelených s fialovým faktorem, nebo u žlutých a bílých světlekřídlých a šedokřídlých s různými nádechy základní barvy.

Pták, jako takový sám od sebe fialový faktor  jen tak z ničeho nezíská, nemůže do fialových ptáků štěpit. To, co je dominantní, přece štěpit nemůže?

Nebo jsou tmavě modré a fialové barvy výjimkou?

Když nám to trochu rozepíšete, budeme velice rádi-

S přátelským pozdravem

Matůšů František

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

Zdravím,​​

Co se týká dědičnosti fialové mutace, nebo také  „V“ violet faktoru, je to trošku složitější pouze v tom, že málo chovatelů dokáže na světlých ptácích a zvláště pak se zředěnou nebo skořicovou kresbou tento faktor vůbec rozeznat, natož s ním posléze pracovat. Zejména u „andulkářů výstavek“ je důraz šlechtění kladen na  postavu, typ… Barva či kresba je až na konci šlechtitelského zájmu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Musíme si uvědomit, že se jedná o dědičnost částečně dominantní, také označovánu jako autosomální neúplnou dominanci.

 

Nejdříve je nutné objasnit některé pojmy:

 

            Autosomální - locus pro mutační gen se nenachází v pohlavním chromozomu.

 

            Neúplná dominantní – znamená, že mutační gen se jen částečně  prosadí proti nemutovanému. V takovém případě stačí přítomnost pouze jednoho mutačního genu, aby se mutace projevila.  

 

A tady v praxi nastává ten problém: např.

 

- světle modrý jedinec s jedním violet „V“ faktorem (bl_D+/bl_D+; V/V+) – fialově světle modrý, nebo také modrý fialový( 1f)

se nám jeví jako spíše tmavomodrý (bl_D+/bl_D;  ),  D modrý, dark modrý

jedná se o mezi formu, mezi mutačním a normálním vzhledem ptáka.

 

- teprve v kombinaci s jedním tmavým (D - dark faktorem) vidíme fialového jedince

(bl_D+/bl_D;  V/V+).  tmavomodrý fialový( 1f)

 

- podobně vypadá i světle modrý jedinec se dvěma „V“ faktory. (bl_D/bl_D;  V/V)

světle modrý fialový( 2f). Tady se dvojitý V faktor projeví v plné kráse.

 

A nejdůležitější je zapamatovat si že některé kombinace si jsou velice podobné avšak s rozdílnou dědičností:

- světle modrý s jedním V faktorem ( 1f), vypadá jako tmavomodrý

- světle modrý se dvěma V faktory ( 2f), vypadá jako tmavomodrý

- tmavě modrý s jedním V faktorem ( 1f), má skutečně fialovou barvu  

- tmavě modrý se dvěma V faktory ( 2f), má ještě jasnější fialovou  

- šedomodrý s jedním V faktorem ( 1f) i ( 2f), zpravidla nevykazují jasnou fialovou  

 

„guláš“ barev nastává v dalších kombinacích šedé, šedozelené, zelené, skořicové, opalínové, dilute (šedokřídlé, světlekřídlé), fadet, fallow (plavých), clearbody, žluto-lících evropského i australského typu…

 

Takže kdo si nevede pečlivě rodokmeny po mnoho generací zpětně, stěží pozná co vlastně chová…

 

Snad to pro pochopení stačí, případně klidně napište další dotazy včetně výčtu různých kombinací a předpokládaných výsledků

( 2f) x ( 2f) = 100% ( 2f)
( 2f) x ( 1f) = 50% ( 2f) 50% ( 1f)
( 2f) x  00  = 100% ( 1f)
( 1f) x ( 1f) = 25% ( 2f) 50% ( 1f) 25% 00
( 1f) x  00  = 50% ( 1f) 50% 00

Na pohlaví nezáleží, 00 značí žádný violet faktor 1f nebo 2f značí počet violet faktorů

 

Nechť se daří v chovu –

s pozdravem Blažek Václav

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Videozáznamy mláďat před odstavením od rodičů

 
Videozáznam prezentuje dva perlové opalinové samce, kteří jsou nyní mírně rozprchlí. Jsou ve fázi prvního přepeření, což je pro ptáky kritické období a ne každý jej ve zdraví ustojí. Zkušení chovatele dobře vědí, že právě při prvním přepeření dochází k úhynům. I jinak zdravé mládě může uhynout. Bohužel se to stává a člověk to musí brát, jako holou skutečnost. Z toho důvodu několikaměsíční mláďata nikomu neodprodám. Trvá-li chovatel na odběru dvou měsíčního ptáčete, souhlasím jen s tím, že se dohodneme na odběru bez jakýchkoliv záruk. Samozřejmě, pokud se rozhodnu jej nabídnout. To, že si někdo ukáže na ptáka a myslí si, že bude jeho, je scifi úvaha. Jsou jedinci, kteří si myslí, že síla finančních prostředků rozhoduje. Možná všude jinde ano, ale u mne ne!!!
 
Mláďata jsou poprvé ve výstavní kleci, takže jsou z toho trochu zmatená.
 
Aby andulka dosáhla opravdových parametrů andulky výstavní, musí mít standardem stanovenou délku těla, patřičnou šířku hlavy s protaženou maskou. Není možné všeho dosáhnout v jedné, nebo dvou chovných sezónách. Kladu důraz na skutečnost, aby mé andulky měly délku těla 18-25 cm, ještě než opustí hnízdní box, tedy před odstavením /míra 18 - 25 cm od hlavy po konec ocasních per/. Dosáhneme-li takovýchto délkových parametrů, je téměř jisté, že andulky mají i patřičnou robustnost těla a proto si chovatelé ke mně pro takové ptáky jezdí. Je rozdíl koupit mladou andulku stáří čtyři měsíce, s délkou těla 12 cm, s tvrzením že andulka doroste, anebo mládě, které má rovněž čtyři měsíce a má délku těla 22 cm a již na pohled robustní postavu.
 
Já naopak tvrdím: ,,Buď to v ní je vidět na tzv. ,,první dobrou", jinak mně může každý povídat, co chce, jde to kolem mne".
 
V několika posledních letech odchovávám andulky. kterým se při posedu v bodovačce polovina ocasních per zkroutí, protože je bodovací klec malá. Než se člověk dopracuje k takovým to odchovům, trvá to deset, patnáct i více let. Jsou-li čtyři takto robustní mláďata v hnízdní budce spolu se samicí, někdy s oběma rodiči, je tam řádná tlačenice. Zvažuji výměnu budek dřevěných, za plastové a rozhodně objemově větší i hlubší jako současné. A to už mám budky třikrát zvětšované, nyní plánuji po čtvrté. Problém je ,,sadjenom v tomfrown", že 70 - 80 plastových budek vyjde na hodně velké peníze, což nevím, zda si to budu moci v této sezóně dovolit. V rodinném domě jsou snad nikdy nekončící opravy, které polknou všechny finanční prostředky a na andulky toho mnoho nezbývá. Už z toho dostávám deprese smiley. Na druhou stranu, v bytě bych toho asi mnoho neodchoval. Znám i takové nadšence, kteří vyplánují dvě místnosti pro chov výstavních anduleksmiley a tisknou se v jedné jediné. Nadarmo se o nás chovatelích výstavních andulek nepovídá, že jsem  doslova bláznismiley. Blázni, ale v dobrém slova smyslu.
Chudák ten člověk, který nemá žádný koníček, krom hospody a toho, že se hádá doma se ženousmiley....samozřejmě, je to myšleno jako nadsázka, aby se toho nedej Bůh zase někdo nechytil. I když, z toho si stejně prd dělámcheeky.

Rovněž i zde jsou 50 denní mláďata poprvé ve výstavní kleci.

 
 
 
 
Letní odchov - srpen 2016 / mládě staří 3 měsíce
Šedý sameček je prezentován ve videozáznamu číslo dva, kde jsou spolu se svým bratrem 1,0 šedým skořicovým.

 

 

Stránka je v rozpracování.

Jakmile bude volný čas, představím robustní skořicové mláďata, perlové atd.
 
V současné době kroužkuji první odchovy /sezóny 2016 - 2017/ kroužky 2017/.

 

 
 

 

 


 

 


TOPlist