KOMUNIKACE S CHOVATELI - ZAJÍMAVOSTI      

 

Zdejší stránku bych rád využil k předložení komunikace s chovateli, která je mnohdy poučná i pro mne samotného. Tudíž z ní mohou čerpat i ostatní chovatelé, nebo chovatelé, kteří zvažují, že by se pokusili vytvořit si  svůj vlastní chov s výstavními, nebo i standardními andulkami.

 

Prosim o radu. První mláďata opouští budky, avšak pokud je nevrátim, nejsou nakrmeni, jedno samice utloukla. Přidal jsem na dno stříšky. Vrátim-li je do budky, nakrmí a vyhodi je ven. Mláďata oddělit ihned? Naučí se žrát, nebo přidat loňské ptáky ? Problém je i s oplozením vajec, cca 50% čistých. Hnízdím poprvé přes zimu, jinak jarní hnízda byly v pořádku. Čím víc investuji, tím více problému, poraďte, děkuji. LK.

 

Otázek ohledně nenakrmených mláďat, nebo neoplodněných vajíček mám plnou email schránku. Z časového důvodu než odepisovat jednotlivě, je pro mne lepší zpracovat ohledně dané problematiky menší článek, abych odpověděl všem najednou.

Nicméně Vaše situace je jak vidím akutní a tudíž Vám napíši, jak v podobných situacích postupuji já.

V takto extrémních situacích, kdy samice zabije mládě na nic nečekám a mláďata oddělím do samostatného boxu a k nim přidám příkladně čtyři mláďata, která jsou o několik týdnů déle odstavena a již přijímají potravu. Předložím jim klasy senegalského prosa, kdy starší mláďata se na ně vrhnou a okamžitě je začnou futrovat a tudíž učí i mladé andulky, které se ještě zobat nenaučily.

Pokud vidím, že se mladé andulky choulí v rohu a nezobou,  převařím vodu, namíchám kaši a nakrmím je. Je to potřeba chvíli sledovat, zdali se mladé andulky nechytnou samy a nezačnou ozobávat senegalské proso v klasech.

Pokud už mám zkušenost, že daná pára dělá nepořádek a nekrmila vyletěné mladé, buď jim nechám nanést vejce, posléze mláďata rozkrmit do prvního týdne jejich života, max. druhého týdne a zavčas podsazuji k chůvám. Lepší variantou je nechat nanést vejce danou páru, stejně tak nechat nanést vejce pěstounskou páru a po cca 13 dnech vejce po jednom vyměňovat. To z toho důvodu, kdyby samice chůva poznala cizí vejce a začala je likvidovat, což se taky sem tam stává.

Mláďata zpátky do budky vracím páře, která je tolerantní a na své potomky neútočí, ba je nechá se vrátit i do budky. Mnoho takových samic ale není. Spíše vždy mláďata zabíjejí.

Ohledně čistých vajec napíši článek do svých stránek, tam je to trochu složitější. Ne vždy každá samice, kterou nasadíte do hnízdění je svolná k páření a celkově k odchovu potomků. Může i nanést vejce příkladně dvakrát po sobě a vždy budou čistá. Tam je potřeba sledovat aktivitu jednotlivých ptáků, na čemž závisí úspěch celé páry. Ne vždy je samec schopen produkovat spermie. Všechno má svůj čas a chce to správně načasovat. Ptáci nám poskytují indicie, které bychom neměli jako chovatelé přehlédnout. Samozřejmě, vše je potřeba podpořit i pestrou stravou.

Taky ne vždy si ptáci jeden druhému sympatizují. Já hodně sazím na přírodní výběr a nechávám to na ptácích. Jenom kontroluji vzájemnou příbuznost, abych se vyhnul inbreedingu.

A ptáci jedou na 100%. Neustále mám při hnízdění deseti až patnácti párech plný budky mláďat, že jsem nucen je nechávat po šesti kusech na budku, což není zrovna nejlepší, ale zase proč ne, když to pára utáhne a mladý jsou jako ze škatulky. Zaznamenal jsem letos případy, že se samice se samcem našli ve voliéře a zahnízdili přímo na zemi v písku.

Předělal jsem samici i s vejci do budky a volně pokračovali dále.

 

S tím s Vámi plně souhlasím, že čím víc investuji, tím větší jsou problémy. U mne jsou problémy s ptáky, které nakoupím. Buď jsou to přeléčení ptáci, kterých se chovatelé zbavují, nebo musí mít skrytou geneticou vadu, protože po karantáně uhynou. Moji ptáci jsou v naprostém pořádku a pracují spolehlivě. Taky mám zpáteční reference od chovatelů výtečné. Každému ptáci zahnízdí a vyvedou mladé. Vždycky odprodám plně zdravé a silné ptáky, které bych standardně zařadil do svého chovu. Když na tři hnízda odchovám 14 mláďat, všechny si nechat nemůžu a nabídnu je k odprodeji. Vyčlením čtyři až pět ptáků, které si odkoupí chovatelé, se kterými spolupracuji.

Hodně je to o charakteru lidí, o jejich svědomitosti, taky poctivosti. Jak dobře víme, tyhle hodnoty se dneska zrovna nenosí. Bohužel je tomu tak. Je naprosto jasné, že pokud bych jedenkrát odprodal přeléčeného ptáka, který chovateli ihned uhyne, byla by to ostuda a spolupráce by byla ukončena dříve, než by vůbec začala.

Další povídání, nebo mé zkušenosti uveřejním na mých webových stránkách, přidám několik videí, kde předvedu skutečnost, že mně ptáci opravdu hnízdí a samci kopulují.

Co je důležité při hnízdění, je teplota, která by měla být kolem 18 stupňů a relativní vlhkost vzduchu 60%. Je-li hodně suchý vzduch membrány usychají na vyvíjejícím se embryu a pak je všechno špatně. Stejně tak je zbytečné manipulovat s vejci. Když s vejci manipuluji, musím mít naprosto sterilní a čisté ruce. Skořápky jsou porézní a embryo přes ně přijímá kyslík a stejně tak i bakterie, které je okamžitě zlikvidují. 

Opravdu na tomhle všem hodně záleží. Pokud s vejci manipuluji, vracím je zpět na stejné místo odkud jsem je vzal. Je toho hodně čímž si chovatel může nevědomky likvidovat zárodky ve vejcích. Já když nemusím, tak do vajec nezasahuji. Stačí pouhý pohled na vejce a okamžitě vím, která jsou oplodněná a která čistá. 

Stejně tak podsazuji-li vejce k chůvě, dle staří vejce volím jeho uložení do hnízdní jamky. Má-li vejce týden, dám ho doprostřed hnízda, kde z těla samice ,,sálá" na vejce větší teplota. Okolní vnější vejce jsou starší a jsou schopna si vytvářet teplo, tak aby se mohla zdravě vyvíjet. Neustále sledujte teplotu prostředí a stejně tak na vlhkoměru relativní vlhkost. 

Zbytek napíši do článku.

Pokud mám s danou problematikou zkušenost, každému rád poradím. Nejvíce mne mrzí skutečnost, že někteří chovatelé nejsou schopni ani poděkovat. Berou to vše tak nějak automaticky. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrý den, pane Vachutka 

Úvodem Vás i Vašeho syna zdravím a jsem rád, že se Vám daří odchovávat ptáčata andulek. 
Rovněž děkuji za zaslání odkazu na ionizátor.
 
Čím jsou ptáci na vyšší úrovni, tím složitější je /a bude/ odchov potomků. 
Zvažoval jsem, co by bylo nejlepší z hlediska vyčistění vzduchu v odchovnách a dospěl jsem k názoru, že čistička, třeba i s vyšší zátěží prachu nemá tu schopnost, aby vyčistila prostředí odchoven tak, jak bych si to představoval.
Všechno co nabízejí současní výrobci nelze použít do prašného prostředí, kterým naše odchovny beze sporu jsou. 
 
Pan Kinčl sice vytvoři čističku vzduchu pro zvýšené zatížení prachem, ale je to zase o neustálém čistění přístroje, výměně filtrů apod. Pokud má chovatel příkladně čtyřicet ptáků, snad by to čistička mohla zvládnout. Jedná-li se o chov, kde jsou stovky ptáků, nemá nejmenší šanci. Je doslova nutností, aby byl prach odváděn z odchovny ven.
 
Má osobní zkušenost je taková, že praktičtější než využívat čističku vzduchu, je odchovnu vybavit okny s mikroventilací, důkladně větrat a zhotovit potrubní klimatizaci se silnými ventilátory, návazně k nim zapojit anemostaty /talířové ventily/, které budou schopny prach odvádět. Taky na základě této mé ,,vize", jsem finanční prostředky nasměroval ke koupi  výkonných ventilátorů, potrubí a dalších komponentů. 
Prozatím jsem spokojen. Zařízení prach odvádí z místnosti, rovněž výkonné ventilátory s průměrem 40 cm, které jsem nainstaloval do voliéry pracují na plný výkon. Pokud by před ventilátorem nebyla ochranná mřížka a stěna z nerezového pletiva, tak to ,,vytáhne" ven i andulk.
 
Opravdu, ventilátory mají velký sací výkon. Podstatná věc tkví v tom, že takový ventilátor pořídíte za daleko menší cenu, než ,,výkonnou čističku vzduchu", která během roku stejně ,,zkolabuje". Bohužel jsem už dvě čističky vzduchu, které jsem zakoupil na doporučení jejich kvality, naprosto zničil. Veškeré vnitřní kontakty a digitální moduly byly tak zaneseny prachem, že se vůbec nedivím, že to čističky nezvládly. 
Samozřejmě, že ventilátory musí být průmyslové a do velmi prašného prostředí, to je základní věc. Pokud mají ,,vytáhnout" prach od 150 andulek, tak to musí být výkonný ventilátor, nejlépe s regulátorem otáček. Regulátor bych doporučil z toho důvodu, když je venku chladněji a ventilátor pojede na maximum, tak může vzniknout průvan, který andulkám škodí. 
 
Průmyslové ventilátory jsou vzhledem ke své vysoké kvalitě schopny nepřetržitého provozu.
Poznámka: ventilátor s kuličkovými ložisky .
 
Jakmile se u mně zastavíte, uvidíte že potrubní ventilátory odvádějí svou práci na 100%.
Jsem rád, že se mně to podařilo určitým způsobem vyřešit, protože od čistoty prostředí se odvíjí i zdravotní, s tím spojený imunitní stav ptáků.
Nyní zvažuji okolnosti, jak si zdravotně povedou mí ptáci, pokud se dostanou z relativně naprosto čistého prostředí k někomu, kdo odchovnu vůbec neodvětrává....a věřte mně, že i takové případy znám. V tomto prostředí nemá andulka sebemenší šanci přežít. 
 
Ještě jednou děkuji za podané informace a přeji Vám pěkný den a i nadále úspěšné odchovy.
 
Jsem velmi rád, že mám možnost s někým, jako jste Vy, prodiskutovat danou problematiku. Jste vzdělaný a velmi inteligentní člověk, což jsem při našem prvním setkání okamžitě zaregistroval.
Rovněž tak i Váš syn. Otázky z genetiky, které jste mu kladl, bych měl problém zodpovědět i já:-). Na tak mladého kluka, klobouk dole.
 
S pozdravem,

František Matůšů    

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrý den,
chtěla jsem Vás poprosit o radu. Dívám se na Vaše stránky a už dříve jsem se s Vámi radila, když jsem začala chovat andulky. Nechovám je pro výdělek, jen ze zájmu, o peníze mi nejde.
Teď už odchovávám mladé 3. rok a poprvé se mi u nich objevilo francouzské pelichání. Mám 14 andulek, některé páry už letos 1 x hnízdily. Během prázdnin budeme často pryč, proto jsem po vylétnutí mladých už dala budky pryč, zůstal jen poslední pár.

Tento pár hnízdí podruhé. Mají 3 mladé, jedno nemá ocasní pírka ani letky, Druhé má ocasní pírka a na křídlech po 1 letce. Třetí je nejmladší je ještě v budce a zatím se vyvíjí normálně. Hnízdící andulky mám zvlášť v jiné voliéře a jsou tam teď jen tyto nemocné a jejich rodiče, zbytek je jinde.

Dnes jsem se radila s veterinářem, protože na internetu čtu o tom, že chovatelé takto nemocné andulky utrácejí. Veterinář mi řekl, abych si přišla pro vitamíny a zkusila, jestli peří nemocným andulkám doroste.
Rozhodla jsem se, že to zkusím. Nechám je s rodiči zvlášť a nebudu letos ani příští rok dávat žádným andulkám budky. Myslíte si, že když to takhle udělám, je to už napořád konec chovu? Nebo si po čase s tím virem poradí a můžu to ještě zkoušet. Nebo po nějaké době nechat udělat test?
Nechtěla bych ty nemocné zabíjet, jestli mají ještě šanci a nepotřebuju odchovávat mladé za každou cenu.
Jaký je na to Váš názor?
Moc děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

 

To, že se líhnou ptáci, kterým po dvou měsících vypadne peří, je naprosto standardní záležitost. Někdy už ptákům peří vypadne, když jsou ještě v budce.

Toho se nemusíte obávat, že by jste si těmito ptáky ,,zamořila" celý chov. Určitě ne.

Logicky se nabízí řešení, oddělit tyto ptáky od zdravého jádra chovu. 

Ono s určitostí Vám nikdo neřekne, proč tomu tak je. Nemoc jako taková není patřičně prozkoumána a vše je ve stádiu výzkumu /a vypadá to, že i dlouho bude/.

Studuji ohledně tohoto onemocnění literaturu a články, které vydávají zahraniční lékaři. Jeden poukazuje na skutečnost, že se vše odehrává na bázi krmení ptáčat matkou, kdy jim do jejich organismu vpraví tzv. krmný šlem, ve kterém jsou viry, bakterie této nemoci.

Jiný odborník klade důraz na hygienu a vše s tím spojené, další zase preferuje genetickou nevhodnost, která se zdvojnásobila spojením postižených rodičů.

K názoru genetické nevhodnosti bych se připojil i já, ale tento názor mně vyvrací skutečnost, že první hnízdo je zdravé, druhé hnízdo jako i u Vás nemocné, či postižené a třetí hnízdo zase zdravé. Pokud jsou Vaši ptáci, kteří zplodili postižené potomky po stránce vitality v pořádku, nechejte je zahnízdit ještě jedenkrát pro kontrolu, zda se bude všechno opakovat. Pokud by vyvedli další hnízdo zdravé, bylo by to na pováženou.

 

Další z odborníků tvrdí, že chovatelé ,,drtí" ptáky až do úplného vyčerpání jejich organismu, tudíž ptáci do čtvrtého, pátého, nebo šestého a více hnízd, nedokážou do vajíček a spermií přenést pro zdárný vývoj embrya, patřičné geny a vše se hroutí už na počátku stvoření nové generace.

Proto ptáci hnízdí dvakrát, max. třikrát za sezónu, ale vždy jsou rozhodující okolnosti. Okolnostmi rozumím aktuální zdravotní stav ptáků.

Mí-li samice masku ztvrdlou od krmiva a krmení ptáčat první snůšky, vidím-li že je zřetelně vyčerpaná, nedovolím jí další hnízdění a to ani omylem. I když snáší vejce, zastavím ji, odstavím mezi ptáky do menší voliéry, aby se rozlítala. Samice snese jedno, možná dvě vejce ve voliéře, které podsadíte k dalším párům, pokud je tedy máte v činnosti.

 

Vše se odvíjí od současné vitality ptáků. Vyzkoušejte páru ještě v jednom hnízdění a uvidíte sama, zda se bude vše opakovat, nebo ne. Pokud by se situace zopakovala, doporučuji páru, která produkuje nemocný jedince rozdělit. Každému z nich přidejte cizího partnera a to by mělo vše eliminovat.

 

Současné postižené mláďata nechejte vyspět a sledujte je, jak se bude situace vyvíjet. Na počátku třetího a sedmého měsíce ptáci peří, tak se to  může upravit.

Vitamíny nic nezkazíte, protože ty já podávám standardně, každý druhý den v suchém vaječném krmení.

S ostatními ptáky to nemá žádnou souvislost. V klidu bych nechal ptáky hnízdit dál. Pokud nepřesáhnete tři hnízda za sezónu, nic se neděje. Navíc, pokud ptáky pečlivě sledujete, jsou-li zdraví a vitální bylo by škoda je ,,brzdit".

Podstatná věc je hodně problematická, protože pelichání ptáků, jak jsem napsal, není probádané, mnoho se o spouštěcím mechanismu této nemoci neví a ve své podstatě jsou naprosto všichni ptáci nositeli a šiřiteli nepřeberného množství nemocí, stejně jako i lidé a rozhodující roli hraje vždy imunitní  a zdravotní stav ptáků. Jedním slovem řečeno: Odolnost.

Jsou-li ptáci imunní, dokážou si vytvořit protilátky a vše je v pořádku. 

Oslabení, nemocní a vyčerpaní jedinci se nedokáží s nemocí vyrovnat.  Imunitní systém kolabuje, není schopen patřičně zareagovat a následně dochází k vypadávání letek, nebo ocasního peří.

Pokud jste některým věcem neporozuměla, napište mně, vysvětlím podrobněji, tedy pokud budu vědět.

S přáním příjemného dne,

M.F.   

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobrý den,

Pana Blažka jsem neměl ještě čas kontaktovat, ale mám na něj připravené otázky, které budou zajímat nejen mne, ale celou chovatelskou veřejnost. Tihle chovatelé, jako je Ing. Blažek apod. to jsou geniální lidé, perfektně ovládající genetiku chovu.
 
Oproti tomu jsou chovatelé, kteří ptáky skládají, jak je napadne. Buď na barvu, nebo na fenotypové vlastnosti, ale genetiku do toho nijak zvláště a nebo vůbec nezapojují, což je velká chyba. I v ČR je mnoho takových chovatelů, kterým genetika velice nic neříká. 
Netvrdím, že člověk musí znát všechno. Postupně se dá ale propracovat k základní znalostem a pak  už je člověk jenom doplňuje, či logickou úvahou dořeší. Rovněž jsme spolu přišli na to, do jaké dědičné skupiny patří Texas Clearbody. Jakmile znáte původ z čeho ptáci vznikli, pak už je to jednoduché. Ve Vašem případě jste měl štěpitelného fialového ptáka do T.Clearbody, tudíž musí patřit do dědičnosti vázané na pohlaví.
 
Snažte se na toho fialového ptáka nasadit světle zelenou samici štěpící do modré, tmavě modrou skořici, nebo i tmavě modrou samici, aby se tmavý faktor zdvojnásobil a mohly by být odchovy fialové, nebo by si nesli všichni ptáci tzv. sdruženou dědičnost fialové a tmavě modré barvy. Jak tmavě modré, tak i světle zelené andulky.
Úplně ideální by bylo použít fialově šedého , fialově šedozeleného, nebo fialové světle zeleného ptáka.
 
Co se týká tmavě modrých ptáků, ty v chovu mám. Jsou to andulky z roku 2013, rok 2014 pozdní letní mláďata a i rok 2015 mláďata. Abych mohl chovat tmavé barvy, je nezbytně nutné držet několik linii tmavě modrých a tmavě zelených.
Vím, že se Vám žlutolící pták hodně líbil. I kdybych Vám jej prodal za tři tisícovky, pro Vás by to bylo hodně velké vydání za jednu andulka a pro mně zase ,,nulový příjem" za tak dobrého ptáka.
Pokud bych žádal ke koupi ptáka takových kvalit, u jakéhokoliv špičkového chovatele v ČR, jsem skálopevně přesvědčen, že pod deset tisíc by žádný z nich nešel.
V Německu minimálně 500 -600 €, což máme 14.000 - 17.000,- Kč. Taková je bohužel skutečnost. ,,Navíc" v Německu Vám ptáka nevymění i kdyby uhynul při transportu ještě na německém území.
Věřte mně, že jste si dovezl  pěkné ptáky.  Tří měsíční skořicová žlut. samička, tu jsem zařadil mezi mé TOP mláďata. Protože spolupracujeme , dal jsem Vám ji  za přijatelnou cenu. Být to kdokoli jiný, řeknu si o tři tisíce. Buď by dotyčný ptáka uhradil, pokud by jej opravdu chtěl a nebo bych si jej s radostí ponechal. 
 
Kolikrát jsem již nabídl chovateli opravdu nádherného ptáka,  v dobré víře, abych dotyčnému pomohl v začátcích/ a zřetelně jsem si všimnul, že si dotyčný absolutně neuvědomuje, jakou kvalitu a za jak nízkou cenu si odváží domů. Pak je to opět hodně složité. 
 
Navíc když dotyčný ještě před známými plácne nesmysl: ,,Jó, pán Matůšů běžně prodává takovýhle macatý ptáky za tisícovku"!!!
Pak mám s lidmi problém se vůbec dohodnout na ceně. Ti tvrdí, že jim jejich známý doporučil, aby si ke mne zajeli pro ptáky, že je to vyjde o 100% laciněji.
Nemám jediný důvod ptáky předražovat a ani na to nemám povahu a žaludek. Když vidím mladého klučinu, že na to prostě nemá, aby si mohl dovolit koupit dva slušnější ptáky, dám mu jednoho zdarma. To samé platí i u mladých chovatelů, s kterými spolupracuji delší dobu. 
Vyskládám-li ptáky k posouzení nakupujícímu, přesně vím o kterého bude žádat. Za 21 let to už mám v oku. Ve své podstatě bych nemusel ptáky ani vyskládávat, předložil bych jednoho a ten by se z fleku dotyčnému zalíbil.
 
Jestliže přijdu k někomu nakupovat ptáky, probíhá to trochu jiným způsobem. Vyskládá se třeba šest světle zelených ptáků, kdy ty nejlepší si vybere chovatel nazpět a na stole ponechá ty průměrné ptáky. A to samé v Německu. Ve finále zaplatím za průměrné ptáky od 300 do 500 € a s rozpačitými pocity jedu domů. Doma do měsíce dva ptáci uhynou, třetího Vám ,,kamarádi - hajzlové" ukradnou a co chcete pak v České republice dělat?????????????????
 
Takže takhle se věci mají. Možná to z nákupu ptáků u jiných chovatelů znáte velmi dobře, pokud ne, uvidíte že je to naprosto přesně tak, jak zde popisuji.
Každý nabízí průměrný ptáky, víc ani ránu. 
 
Atˇse Vám rovněž daří a všechno co si odchováte ve Vaší odchovně si nechávejte pro sebe. I ty průměrný, ale i ty o něco slabší ptáky. Mláďata, která jsou přivyknutá na klima domácí odchovny mají pro chovatele cenu ,,zlata". 
Z těch slabších se dají vytvořit chůvy a ty Vám několika násobně vrátí Vaši starostlivost a péči, kterou jste jim věnoval při jejich odchovu.
S přátelským pozdravem M.F.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Dobrý večer. Již asi 2 hod. sedím u počítače a prohlížím stránky o  andulkách. Je až neuvěřitelné, jak se Vaše stránky liší od těch ostatních. Velice mě zaujaly a zítra se znovu na ně podívám a mám je také již uložené v oblíbených. Myslím, že byste mohl napsat velkou knihu o andulkách. Vaše vyprávění je velice hezké, poučné a hlavně mi sedí Vaše názory, které  máte.  Jsem velmi ráda, že jsem našla Vaše stránky.

Dostali jsme s manželem od neteře nabídku na andulku, kterou si koupila, ale v době, kdy již měla cizokrajné drahé želvy, králíčka, rybičku, 2 malé děti a k tomu začala chodit do zaměstnání. Koupila andulku asi ½ roku starou, další ½ rok ji měla doma a od 5/2014 máme andulku my. Podle mne to už nezvládala.                                                                      Dle Vašeho obrázku-píšete: světle zelený-14 měsíční. Tak vypadá náš Lordík. Pokud vím, tak ho u neteře nechali proletět pouze 1x, a to jim ještě k tomu zapadl za skříň. Dvě malé děti, které o andulku měly zájem tak jednou do týdne s tím, že křičely okolo klece a bouchaly do klece.

Myslím, že se mu s námi nežije špatně, už podle toho, co jsem přečetla. Zaujalo mne to máčení pšenice. V létě jsme mu dávali žabinec atp. Může se po něm utlouci. V zimě si oblíbil jablka, která jíme společně, on z jedné strany a já z druhé. Také další zeleninu a ovoce, ale ještě zkusím další Vámi popsané potraviny, včetně klíčků.

Je moc hodný, milý, občas mi chce krmit, cvrnká mi do nosu a pak  se chce se mnou na ruce pářit. Je to úžasné pozorovat. Máme celý den otevřenou klec a když chce, tak si sám vyletí a u okna má udělaný posed. Jenom mi dělá starost, zda nedělám něco špatně, protože jeden den by nás láskou snědl a druhý  den, když chci u něho být, tak dělá /nevím zda Vám něco říká přirovnání no prostě dělá mrtvého brouka./ Dokonce když na něho promluvím, tak se otočí na druhou stranu. Buď nemusí mít každý den náladu, nebo jsem už stará a nechce se na mne pořád dívat /ale na sex jsem mu dobrá/. Další možnost je, že právě dělám něco špatně a bohužel nevím co. Dělá mi to starost proto, že on nemůže odejít s kufry pryč do jiné rodiny, ani  mi to neřekne a já chci, když už ho máme, aby mu bylo dobře.

Omlouvám se, že jsem se rozepsala, ono by se dalo o zvířatech mluvit hodiny, dny a pořád by to bylo málo a pořád něco nového.

Já Vás úplně vidím, jak sedíte u klece a pozorujete jak zobou, ten snímek jak sedí v misce s pšenicí je také krásný.

Omlouvám se, že píši. Vlastně to je kvůli Vám, že tak krásně dovedete vyprávět a hlavně je vidět, že tomu rozumíte. Přeji Vám hodně úspěchů ve všem co děláte a zdraví, které je důležité.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stránka je rozpracování.


TOPlist