Mladé andulky- poprvé ve výstavní kleci

 

Mláďata opouští budku v rozmezí od 30 do 35 dne.  Samec je několik dnů ještě dokrmuje a má jasný přehled o tom, které mládě je nejmladší a tedy má být dokrmováno. To, že žebrají naprosto všechny mláďata nebere v potas. Mladé andulky začnou po několika dnech po vzoru svých rodičů zobat z klásků senegalské proso a pomaličky se připravují na osamostatnění. V tomto období je největší riziko, kdy se vyspělejší mláďata vehementně snaží dostat zpět do budky, kde se jim dřívě tolik líbilo. Sameček jejich snahu vždy zhatí tím, že na ně naletí a srazí je na dno hnízdního boxu. Některá mláďata to pochopí a zalezou si do chovatelem předem připravené ,,dřevěné krabičky", která je umístěná v jednom z rohu boxu na podlaze.

Bohužel pro ty, ...............které to nepochopí a snaží se za každou cenu do budky vyšplhat. Jakmile se jim to podaří, vystartuje samice a tvrdým útočným atakem, je ,,vypoklonkuje" na dno boxu. Tyhle útoky vždy končí dost smutně, protože samice která chrání svou další snůšku je schopna mláděti doslova uklovat celou hlavu!!! Proto je nutné mít ve svých poznámkách nejen nasazení páry, datum líhnutí a následovného kroužkování, ale taky povahové vlastnosti rodičovského páru. Mezi nejdůležitější informace patří,  schopnost samce kopulovat, zda samice při oplodnění spolupracuje, zda toleruje návrat mláďat do budky. Mámeli na starost cca 300 - 400 andulek, není šance si pamatovat, jak se která samice, nebo samec v dané situaci chová!!!!

 

Přivykání andulek na výstavní klec

 

Jakmile vidíme, že mláďata bez problému přijímají potravu, na nic nečekáme a ihned je odstavujeme do proletovací menší klece, která má parametry hnízdního boxu. To jsou mláďatům necelé dva měsíce a je na čase, aby se začaly procvičovat v pobytu ve výstavní kleci. Zde při pobytu mláďat v kleci můžeme  vypozorovat, které jsou vhodné k výstavním účelům a které ne. Andulky již od raného mladí začínají ,,nasazovat a zase povolovat své peří na hlavě" a to je neklamné znamení, že se andulka bude umět do budoucna předvádět.

 

Mláďata - pára tnavě zelených staří 39 dnů
 
 
 
U zdejšího videa je před koncem příspěvku zřetelně vidět u tmavě zelené samičky, jak nasazuje a stahuje peří na hlavě. Nasazení peří je u ní natolik dobré, že by se do budoucna mohla zařadit mezi andulky, které by mohly na výstavě soutěžit. Přestože si andulky ve výstavních klecích jenom hrají, přijde vždy doba sklidnění, kdy se požadované vlastnosti projeví a nebo taky ne. Chovatel by neměl ,,propásnout" tenhle okamžik, kdy se mu andulka tzv. úkaže v plné své kráse. V počátcích se vždy vyplatí dávat andulky do výstavních klecí po dvou, nebo i po třech, abychom anulovali stres z menšího prostředí. Andulky jsou zvídavé a jsou-li pospolu tři, tak stres naprosto odpadá, spíše se začnou jedna mezi druhou škádlit a poskakovat po bidýlku výstavní klece. A o to nám vlastně jde!
Každý s chovatelů má svůj způsob ,,výcviku" andulek.
Je-li v kleci jenom jedna andulka, která se s menším prostředím ještě nikdy nesetkala, začnete zběsile poletovat tam a zpět, což není žádoucí. Samozřejmě, že toto může nastat jsou-li v bodovací kleci tři andulky. Ale zklidnění je podstatně rychlejší, až okamžité.
Z důvodu nedostatku času na samostatné věnování se každé andulce, jsem do voliéry vložil starou bodovací klícku, kterou andulky prolezají tam a zpět a svým způsobem si na ni zvykají, anichž by si to uvědomovaly. Při následném odchytu a úmístění do klícky, jsou v podstatě ve starém pro ně známém prostředí. Při pozorování hejna je úsměvné, že někdy je v bodovačce umístěné ve voliéře tolik andulek, že se nemůžou dostat ven. Zase je to nenasilný způsob tréninku, kdy andulky formou hry trenují svůj pobyt ve výstavní kleci. Ze zkušenosti doporučuji oddělat přední drátěnou stěnu, protože není to dlouho co jsem našel jednu andulku, která prostrčila hlavu a křídlo skrz mříž, ale zpět už to nešlo a uhynula, což mne samozřejmě zamrzelo. Ne nadarmo se říká:,,Chybama se člověk učí". A zákonem schválnosti bylo, že uhynula krásná roční šedá samice. Při pohledu na zaklíněnou samici mně přešel mráz po zádech a následoval vztek. Nejhorší ze všeho je, když se musí člověk zlobit sám na sebe...bohužel! Andulky jsou ale nevyzpytatelná zvířata, která předvádějí na pletivu doslova psí kusy. Visí na jedné noze, až se člověk diví, že to odporuje fyzikálním zákonům. Pozorovat celé hejno je úžasná podívaná. Zvažoval jsem, že si do voliéry zavedu kamerový systém, abych mohl na andulky koukat on-line z domu.smileycool.
 
Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

 

 

 

 
TOPlist