Návštěva chovatelů v Hradci Králové

 

Dne 17. 7. 2015 jsem  spolu se svou ženou Evou uskutečnil avizovanou návštěvu chovatelů výstavních andulek v Hradci Králové. Navštívil jsem svého kamaráda a výborného chovatele výstavních andulek Ing. Martina Kohouta, který nám předvedl své letošní odchovy a následně ptáky, které vyčlenil do svého chovu. Andulky byly umístěny v letní voliéře na zahradě a jedna vedle druhé působila nádherným dojmem. Naprosto všechny se mně líbily. Ptáci měli patřičně protáhlá těla, s robustně nasazenou hlavou a v zahradní voliéře se ve svém domácím prostředí hezky předváděli.

Ing. Martin Kohout je dlouholetý chovatel výstavních andulek, který je nejenom výborný chovatel, ale velmi inteligentní a vstřícný člověk a proto si ho velmi vážím. Andulky, které jsem si z přátelské návštěvy přivezl, nebyly mými prvními ptáky, které od Ing. Kohouta v mém chovu mám.

Po prohlídce chovu Ing. Kohouta se nám naskytla příležitost prohlídky chovu přítele Jaroslava Jelínka. Poněvadž Ing. Kohout a pan Jelínek jsou dlouholetí přátelé, bylo nám umožněno shlédnout chov pana Jelínka. Mohli jsme se několik hodin pokochat opravdu skvostnými andulkami.

Výstavní andulky chovám dlouhá léta, ale takové výstavní ptáky, které nám předvedl kolega Jelínek, tak to klobouk dole. Musím konstatovat, že s takto kvalitními ptáky nepřicházím do styku každý rok.

Pan Jelínek je opravdu skvělý chovatel výstavních andulek.

Bez jakéhokoliv rozmýšlení bych jej zařadil ke špičce chovatelů České republiky a rovněž tak i ve světě. Jeho andulky měly neskutečně nasazené hlavy, protáhlé masky, výrazné znaky, o čemž se mně prozatím může jenom zdát.

Ne, že bych neměl krásné andulky, to určitě mám. Ale taky dokážu střízlivě zhodnotit typ a kvalitu ptáků, potažmo úroveň celého chovu, který v případě pana Jelínka je na velmi vysoké úrovni. Jeho ptáci nesou rysy, exteriér a genetiku těch nejlepších světových chovatelů. Pan Jelínek nám předvedl ptáky, následně své odchovy od tak zvučných jmen jakož jsou Daniel Lutolf, Michael Hein , Giger Armin atd. 

Mít tu možnost a dostat se k ptákům od výše uvedených chovatelů, tak to je v chovatelské terminologii již tzv. první liga výstavních andulek v měřítku celého světa.

Jenomže je to taky o investicích do pořízení chovných jedinců, o citu k výstavním ptákům, o vlastních schopnostech a to není tak jednoduché.

Nikde není psáno, že když si dovezete páru i za 3000 €, že 100% odchováte potomky. A i když potomky odchováte, zase je musíte nasazovat na stejně kvalitní protějšek odchovů od další kvalitní páry, jinak kvalita letí rapidně směrem dole.

Má-li někdo ambice účasti v mezinárodních soutěžích, bez řádných finančních investic to prostě není možné.

Z návštěvy z Hradce Králové jsme spolu s mou ženou dorazili v jednu hodinu po půlnoci. Vyložili jsme nakoupené andulky a do rána je ponechali v přepravních klecích. Po rozednění andulky putovaly do předem připravené šestitýdenní karantény.

Z návštěvy kolegů Ing. Martina Kohouta a Jaroslava Jelínka jsme byli maximálně spokojeni a mnohokrát jim oběma děkujeme za vstřícné přijetí. Do budoucna bych velmi rád s výše uvedenými chovateli spolupracoval.

Ptáci jsou umístění v samostatné voliéře, kde straví cca 6 týdnů v karanténě. Za tu dobu se aklimatizují a přivyknou na nové prostředí.

 

Vážený pane Matůšů.  Prosím Vás o informaci ohledně karantény nově pořízených ptáků. Stačí ptáky oddělit od domácích zvířat na čtyři týdny ?          Děkuji za odpověď. Sváček

 

Co se týká karantény, netuším přesný čas, který by měli ptáci strávit v karanténě. Viděl bych to od šesti do osmi týdnů. Důležité je, že vůbec nějaká karanténa proběhne. Nově přivezené ptáky nechávám šest týdnů mimo můj chov, ve zvláštní místnosti, v samostatné voliéře. Po uplynutí tří týdnů provedu kontrolu pořízených ptáků a přiřadím k nim šest andulek z mých ptáků. Přiřazuji vždy ptáky, s kterými nepočítám do chovu. Převážně jsou to andulky, z kterých posléze vytvářím chůvy. Po uplynutí dalších tří týdnů provedu opět zdravotní prohlídku a jsou-li všichni ptáci v pořádku, pustím je do voliéry mezi mé andulky. Způsob karantény velkých australských papoušků neznám. Tam se to ale zřejmě řídí mezinárodními předpisy stanovenými světovou organizací CITES.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TOPlist