Nemocná andulka

Již mnohokrát jsem byl chovateli andulek dotazován na zdravotní problémy andulky, která se nazobala jedovaté rostliny.

Abychom dokázali andulce pomoci musíme správně vyhodnotit danou situaci a průvodní jevy, které se pokaždé dají vysledovat. Andulka je několikagramové zvířátko, takže tím horší je dobře stanovit diagnozu a včas ji začat ,,léčit", respektive ji pomoci z nejhoršího. Jsou různé nemoci, které mohou andulky postihnout. Od vápenky až po záněty volete, očí, napadení vnějšími i vnitřními parazity apod. Všechny tyto nemoci jsou léčitelné a andulce nehrozí přímé nebezpečí. Samozřejmně záleží i na stadiu nemoci.....
Pokud je andulka nachlazená a má rýmu, až se ji dělají bubliny u nosních dírek, vše se dá napravit do tří až pěti dnů, kdy nám veterinář předepíše širokospektrální antibiotika, tak jako v podstatě na všechny podobné nemoci. Vše by mělo být tzv. kryté antibiotiky.

Na což antibiotika nezaberou je jedna z nejčastějších nemocí, která má kulminační průběh okamžitý a tou nemocí je postupná otrava organismu. Jedná se o otravu, která vznikla tím, že se andulka po vypuštění z klece nazobe domácích květin, anichž by si toho někdo v okolí všimnul. Pokud se o andulku staráme zodpovědně, měli bychom o ni pečovat doslova, jako o batole. Andulka ráda ochutnává vše k čemu se dostane. Může to být čokoládá, nebo nějaké cukroví na obývacím stolku, nebo nějaké chemikálie, kterými se dezinfikuje koupelna a celé její prostředí. Ve své podstatě je tohle to všechno velmi nebezpečné a jak jsem výše uvedl, následky na sebe nedají dlouho čekat. Tenhle víkend jsem se snažil jedné rodině pomoci, ale poněvadž jim nepomohl ani veterinář, kterého kontaktovali, obrátili se prostřednictvím mých stránek na mne. Bohužel taky jsem nevěděl, co a jak by andulce v první chvíli pomohlo, ale každopádně jsme zjistili, že se andulka nazobala lilie, která je jedovátá. Andulka se začala kymácet, ztrácet stabilitu a během krátké doby se nafoukla, což signalizovalo, že se uvnitř jejího těla vytvořilo spousta nežádoucích plynů.

V našem městě máme výborného veterináře, který mně zpočátku pomáhal a radil s umělým dokrmováním andulek. Hlavním problém při dokrmování ptáčat bylo neustále nafouklé volátko, kde bylo evidentní že je ptáče napůl nakrmeno a napůl zavzdušněno. Veterinář mně poradil, ať mláděti pomasíruji bříško a jemně tlačím jakoby směrem k voleti a po chvíli masírování jsem slyšel, jak se vzduch přes trávicí trubici dostáví z těla ven. Volátko hezky splasklo a ptáče se dalo dokrmit. Tohle přesně jsem poradil lidem, kteří měli problémy s nafouklou andulkou, aby se snažili vytvořené plyny z andulky ,,dostat" ven. Další nezbytností je při otravě použít živočišné uhlí, rozpustit jej ve vodě a injekční plastovou stříkačkou podat andulce přímo do zobačku. Tohle několikrát opakujeme, abychom si byli jisti, že se určitá část živočišného uhlí dostala do andulčina trávícího traktu. Jak na tom ve skutečnosti andulka zdravotně je, nám napoví její tzv. hrudní kost. Pokud ostře vyčnívá a není obalena svalovinou, zde v tomto případě již andulka umírá. Cítíme-li , že je hrudní kost obalena svalstvem, je dobré při otravě podniknout všechny kroky, které jsem výše popsal a nakonec andulku uložit na teplou osušku a pokud nemáme speciální lampu s ultrafialovým zářením, zapneme alespoň obyčejnou lampičku, tak aby se na andulku dostavalo teplo cca od 30 - 32 stupňů. Pokud bychom nechali andulku volně v místnosti, kde je 17 stupňů , během pár hodin by prochladla a ztratila i tu poslední energii a bylo by veškeré snažení k ničemu. Ani při všech těchto opatřeních není jisté, že nám andulka otravu zvládne. K pití jí podáváme heřmankový čaj a obyčejne suchary, nebo piškoty apod...prostě ditní stravu. Vodu z rozpuštěným živočišným uhlím musí mít neustále u sebe. Jakmile se andulka dostane z nejhoršího, až posléze podáváme heřmánkový čaj a suchary, nebo tvrdou housku (!!!nesolenou!!!).

Tak jako se musí hlídat malé dítě, s takovou zodpovědností musíme přistupovat i k andulce, kterou vypustíme do místnosti k volnému letu. Nebezpečí na ni číhá na každém kroku. Ať už je to mísa v koupelně,  kde může spadnout a utopit se. To samé nebezpečí hrozí při pádu za skříně, naráz do okna a spousta dalších nástrah. Stejné nebezpečí jako na menší andulky číhá i na ty výstavní, ,,robustnější". Jakmile se andulka dostane do volného prostoru, pokaždé si to namíří směrem proti oknu, následuje hrubý náraz a je tzv.,,vymalováno". Andulka to obvykle už nerozlétá a když přežije, tak je vždy nějakým způsobem omezena v plnohodnotném životě.

Nevystavujme své andulky zbytečnému utrpení tím, že si jich plně nevšímáme. Pokud se andulka nazobe jedovaté rostliny, je to nepříjemné jak pro ni samotnou, tak i pro rodinu, která neví, co si s ní v danou chvíli počít!!!!  V každém případě je důležité co nejdříve kontaktovat veterináře.

Video : Mladé andulky 2013 - vnitřní  a vnější voliéry........

Rekonstrukce a vybudování zděné vnitřní voliéry. Postupně za provozu rekonstruuji vnitřní voliéru, která je zděná. Stejným způsobem provádím obklady jednotlivých stěn. Obklady dosahují ke stropní konstrukci, z důvodu jednodušší údržby....

  

 

 

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

 

TOPlist