Odčervení andulek

Stanovit všeobecný způsob odčervování není možný. Vše se odvíjí od množství jedinců v chovu, od vlastního způsobu vedení chovu a od zdravotního stavu daného zvířete. Každá látka má jiný způsob aplikace. Látku můžeme podávat ve vodě, anebo přímo do volete papouška. V každém případě je nutné dobře zvážit dopady naší snahy, abychom ptáky nepředávkovali a neotrávili.

 

Při odčervení andulek je potřeba dbát na správný poměr dávkování, které určí veterinář a na způsob podávání přípravku. Spousta chovatelů preferuje názor, že se andulky nemusí odčervovat. Vezmeme-li v úvahu, že s andulkami absolvujeme během roku několik soutěžních výstav, k tomu vlastní pohyb cizích ptáků v hejnu, tak ať chceme, nebo ne, neubráníme se různým virovým a parazitickým nemocím. Osobně provádím odčervení u andulky, která jeví známky nemoci, viditelně ztrácí na hmotnosti a je apatická. Takový jedinec je ve voliéře nepřehlédnutelný. Je nutné jej okamžitě izolovat od ostatních do nemocničního boxu.

Odčervení je potřeba praktikovat individuálně, tedy jednotlivě, každý kus zvlášť. V případě potřeby provádím odčervení jedinou kapkou přípravku Biomec s účinnou látkou Ivermectin, aplikovaného přímo na kůži. Místo aplikace je pod křídlem, jako by v podpaží andulky. Andulka zde má řídké opeření, které se v případě potřeby dá jemně odstranit a vetřít přípravek do kůže. Takto provedené odčervení je správné, dávka je přímo úměrná hmotnosti zvířete. Tzv. burzovní přípravky k odčervení, které se aplikují do vody, představují velké nebezpečí předávkováním a následný úhyn andulek. Jedna andulka vypije za den malou lžičku vody, kdežto další vypije velkou lžíci. Zde se markantně liší příjem toxického přípravku k odčervení a na problém je zaděláno. Je nutné si uvědomit, že látky používané k odčervení jsou silně toxické. Z toho důvodu je potřeba dbát na to, abychom aplikovali správné množství látky každému jedinci a nemohlo tak dojít k otrávení ptáků. Zde vím, o čem hovořím. Je tomu dvacet let nazpět, co jsem nesprávným postupem / stanoveným veterinářem/, aplikací látky do vody přišel o mnoho ptáků. Bylo to v počátcích mého chovu, takže zkušeností mnoho nebylo a výsledek doslova katastrofický.

Aplikací ve vodě nemáme možnost kontroly, kolik látky do sebe pták vstřebá.

Odčervení andulek je potřeba rovněž správně načasovat. Mělo by to být minimálně měsíc před hnízděním a nemocní a na pohled slabí ptáci by neměli odčervení vůbec podstupovat. Rovněž tak i hnízdící samice a ptáci kteří přepeřují. Ztratí-li andulka něco málo ze své hmotnosti, dá se předpokládat, že toxikologický zásah v podobě odčervení zvládne. Je-li na kost vyhublá, tam už nepomůže absolutně nic.

Jsou-li ptáci zdraví, vitální a v čistém prostředí, není nutné jejich organismus zatěžovat chemikáliemi.

Jak jsem výše uvedl, ptáci se sdružují při soutěžních výstavách, přes rok je v hejnu pohyb v podobě nakoupených ptáků, takže vypukne-li virové, či parazitické onemocnění, ,,tonoucí se stébla chytá". Zvláště onemocní-li nám jedinec, na kterém nám z hlediska genetiky hodně záleží. Rozhodnete-li se provést odčervení výstavní andulky, doporučuji způsob a to aplikaci jediné kapky přípravku přímo na kůži pod křídlem andulky. V tomto místě kde se křídlo setkává s tělem andulky, zde se dá kapka přípravku Biomec hezky vetřít a máme jistotu, že jsme ptáka nadměrně nezatížili. Výstavní andulka má 40 – 50 gramů a na to je potřeba brát zřetel ve všech případech léčby. Nákaza může přijít ve formě různých škrkavek, tasemnic a červů. Stačí špatné krmivo, které je potřísněno výkaly hlodavců, či domácích zvířat, volně žijících ptáků apod. Pak už se vše šíří tzv. geometrickou řadou a je to velmi rychlé. Jeden pták ve svých výkalech infikuje celou voliéru. Můžeme mít hygienu a čistotu na maximální úrovni, přesto se nám ptáci nakazí (příkl. nákup cizích ptáků). Pokud nám andulky létají pod nezastřešenou voliérou je infikace výkaly volně žijících ptáků, téměř jistá. I když tohle chovatelé andulek 100% vědí, vždy se najde někdo, kdo tuto zásadu nedodrží, následně pustí své odchovy do oběhu a chovatelé se pak drží za hlavu a marně přemýšlí, kde udělali chybu. Ptáci hynou jeden po druhém a člověk si neví rady. Dospěje-li to až tak daleko, že ptáci hynou ve velkém množství, nezbývá než sesbírat čerstvý trus a nechat jej laboratorně vyšetřit.

 

Jedno je však jisté. Zákeřní cizopasníci se do těla andulky dostávají hlavně díky špatné hygieně. Paraziti odebírají z těla veškeré živiny a andulka hubne. Kontrolou nám může být absence svaloviny na hrudi andulky a ostře lemovaná hrudní kost, která je cítit na dotyk.


TOPlist