ODPRODEJ VÝSTAVNÍCH ANDULEK 3 - 8 MĚSÍCŮ, ze dne 5.7.2016.

 

Videozáznam prezentuje andulky , které byly v nabídce dne 5.7.2016. Chovatel si odvezl šestiměsíčního perlového tmavě zeleného samce a osmiměsíčního světle zeleného samce.

Nabízené andulky byly všechny ve výborné kvalitě, tudíž se k dnešnímu dni odprodaly naprosto všechny, až na tříměsíční samečky. Světle modrého žlutolícího a perlového tmavě modrého opalinového samečka jsem se rozhodl ponechat si v chovu. Na samcích je vidět jejich chovný potenciál, tudíž by byla velká škoda je odprodat. 

Přesto si chovatel odvezl jedny z mých nejlepších ptáků, čehož si byl samozřejmě vědom. Na rozdíl od jiných chovatelů, nemám problém s tím, abych nabídl slušného ptáka k odprodeji. Mám-li odchováno příkladně deset výborných ptáků /od jedné páry/, nevidím důvod,  proč by tří ptáci nemohli do odprodeje. Ne vždy se to setkává s úspěchem, protože dle zpětných vazeb jsem se již několikrát dozvěděl, jak jsem naivní, že odprodám nádherné ptáky po třech tisících, kteří mají několika násobně větší cenu.

Toho jsem si samozřejmě vědom, ale nic si z takovýchto lidí nedělám. Beru to již s nadhledem. Přirovnal bych tohle chování jednotlivců k národnímu folklóru České republiky. Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Co by měli být chovatelé rádi, že si odvezou solidní chovné jedince, ještě k tomu mají připomínky a urážky. Po těchto neblahých zkušenostech jsem se rozhodl, že již nikdy nezveřejním zahraniční, ani tuzemské chovatelské návštěvy. Abych se pak s někým dohadoval o nesmrtelnosti brouka? Nevidím důvod.

Video prezentuje andulky, které byly odprodány.

 

 

Co se týká osmiměsíčního světle zeleného samce, původně jsem jej odprodat nemínil. V telefonickém rozhovoru jsem chovateli přislíbil, že si ode mne odveze slušné ptáky, tak jsem nakonec svolil a samce odprodal. Je potřeba brát v úvahu, že chovatelé ke mně cestují i 700 km /kdy pohonné hmoty stojí taky nemalé peníze/, tak si nemohu dovolit je zklamat, nebo je dostat do situace, že by cestu ke mně vážili zbytečně. To se ještě nestalo a ani nestane, protože si myslím, že jsem slušný člověk a vždy se snažím dostát svým závazkům, nebo danému slovu.

K dnešnímu dni jsem odprodal všechny andulky, které jsem vyčlenil do nabídky a jako už tradičně musím nyní sahat do chovných ptáků. Poptávka výstavních andulek je vcelku velká, má však jeden podstatný problém.

Chovatel musí být solidní a musí nabízet slušné ptáky, kteří jsou z jeho odchovů a ne jenom z namnožených jedinců nakoupených na světových burzách.

Vždycky by měl být chovatel schopen prezentovat dle chovných knih, že ptáci mají nějakou minulost, že za nimi stojí typově výborní jedinci napříč rodokmenem. Je-li tomu opravdu tak, pak můžeme očekávat i my výborné odchovy, pokud pořízenému samci přiřadíme odpovídající samici. 

Jenomže všichni ze zkušenosti dobře víme, že slušných odchovů se dočkáme jedině tehdy, když si postavíme páru ze svých kvalitních ptáků, které dobře známe. Nedokážu si představit, že bych poskupoval ptáky na světových burzách po 20 - 50 € a následné odchovy odprodával, za své vlastní linie. Tak tohle je hodně přes čáru, ale bohužel dnešní standard. Z toho důvodu je hodně chovatelů zklamáno, protože jim pořízení ptáci do jejich chovů absolutně nic nepřinášejí. Bohužel, mnozí si tuhle skutečnost ani neuvědomují.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud se vydám kamkoliv do zahraničí, tak za ptáky takové to kvality platím 400 – 600 € za jednu mladou andulku. Samozřejmě, že v Česku je to ,,scifi cena", kterou bychom nemohli po chovatelích požadovat. Pokud bychom komukoliv řekli o cenu 600 € za chovnou andulku, mohl by si pomyslet, že jsme se právě zbláznili, což je v přepočtu 16.200,-CZK.

Ale pozor !!! Jakmile vyrazíme za hranice naší země, tak výše stanovené stovky eur za jednu andulku platíme bez řečí a ještě jsme za to rádi. Je to na každý pád zvláštní, ale asi je to otázka nabídky a poptávky.

Myslím si, že nejsme o nic horší jako chovatelé ostatních zemí. Ten, kdo výstavní andulky šlechtí dva roky, není s určitostí konkurence schopný. Chovatelé, kteří mají své dlouholeté chovy, chovné linie, které si drží několik desetiletí prostřednictvím každoročních odchovů, tak zde si myslím, že konkurovat mohou bez jakýchkoliv obav. 

Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.

Pokud si uvědomíme, že i výstavní andulky mají určitou horní hranici, co se velikosti i robustnosti týká, tak naprosto všem garantuji, že pokud v chovu výstavních andulek setrvají deset let, tak musí odchovávat andulky na samé horní hranici, jakož odchovávají i ti největší šampióni. I u nich je hranice naprosto stejná, přes kterou dále nemohou jít. Takže směle do toho.

 

 


TOPlist