Ochranná budka pro mláďata

Pro ochranu čerstvě vyletěných andulek nám  slouží ze dřeva vyrobená ,,krabička" s otvorem, která imituje budku a mládě si do ní během krátké doby najde cestu. V budce je mírné přítmí a proto se zde vyletěné ptáče cítí bezpečně. Naučí se zde trávit celé dny a noci. Není na škodu do budky vložit jeden klásek senegalského prosa, aby se mládě učilo příjímat potravu. Krabičku pro mláďata je možno vyrobit z jakékoliv tenké překližky, nezabere to toliko času a rozhodně se nám to vyplatí. Uchráníme větší procento mláďat i když musíme být neustále na pozoru. Mláďata se během prvních několika dní rozkoukají a snaží se dostat na bidýlka a po sléze i do hnízdní budky. Pokud se nám to podaří zpozorovat, vložíme mládě nazpět do jeho malé budky umístěné na dně boxu. Snaží-li se ptáče dostat nazpět do hnízdní budky, zpravidla to vyřeší samec tím, že jej ,, vyblokuje" a za letu srazí na dno boxu. Některá mláďata jsou už natolik vyspělá a silná, že se snaží do hnízdní budky dostat,  za každou cenu. Má-li samice naneseno první vejce z další snůšky, tak okamžitě vystartuje po ptáčeti a zaútočí na něj plnou silou. Bohužel často to končí fatálně, v nejhorším případě i  úhynem mláděte. Samice na mládě zaútočí, jakoby to byl cizí vetřelec. Naprosto rozklove mláděti hlavu, oči i ozobí. Pamatuji případy, kdy se k útočící samičce přidal i samec.  Po příchodu ze zaměstnání jsem zpozoroval celý box od krve, samec se samici  byli rovněž  potřísněni krví a z mláděte nezůstalo téměř nic. 

Takhle zbytečně přicházíme o kvalitní andulky, kolem kterých jsme chodili měsíc a půl a ve finále zjístíme, že všechno šlo v niveč.  Osobně se mně to stalo již mnohokrát, kdy po spatření  pozabíjených mláďat jsem byl úplně mimo realitu. Člověka to zamrzí a na nějaký čas mu to vezme veškerou chuť do další práce.  Ještě že je čas nejlepší lékař a po uplynutí několika málo dnů máme opět ten správný interes a pomaličku se vrácíme ke standardní práci s andulkami.  Andulky jsou co se týká nanesených vajec nekompromisní. Jakmile snůšku kdokoliv ohrožuje se zlou se potká. Zaútočí na všechno, včetně svých vlastních mláďat. V některé stránce zde popisuji mentalitu andulek, které se neřídí city, ale jenom a pouze svými vrozenými instinkty!!! Z toho vyplývá, že nemají vůbec žádné zábrany pozabíjet svá právě vyletěná mláďata. Ochranné budky se chovatelům osvědčují a pomáhají mladým andulkám k přežití. Ale všechno je jenom relativní a nebezpečí ataku ze strany rodičů hrozí vždycky. Proto je taky dobré poznačit do poznámek, zda je samice benevoletní k návratu mláďat do hnízdní budky a nebo naopak je-li útočná a mláďata zabíjí. Stejně tak důležité jsou poznámky o párech, které vychovávájí mláďata výborně a které zase opačně ptáčata od malička otrhávájí apod.

Pro další chov mají tyhle informace a poznámky nesmírnou cenu, protože při 400 kusech andulek není možné, aby si chovatel všechno zapamatoval. 

Máme-li nasazenou samici, která již v minulosti usmrtila, nebo útočila na vyletěná ptáčata, není jinšího řešení, než vejce před líhnutím odebrat a podsadit připraveným chůvám, nebo těsně před vyletěním  mláďat samici odstranit. Samice musí být umístěna v další místnosti, tak aby se spolu sa samcem neslyšeli. Pak zpravidla vyletěná ptáčata samec dokrmí bez problému. Chceme-li uchovat mláďata ve zdraví, musí samice z hnízdního boxu pryč. I za cenu toho, že se nám vynese na prázdno. 

 

Ochranná budka ze dřeva 

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

 

 

 

TOPlist