Odchovy 2013 - 2014 - videa

Jarní sezóna březen 2014- sestavování párů,

podpora mladých chovatelů.

První mláďata sezóny 2013 - 2014 jsem kroužkoval posledními kroužky roku 2013. V polovině října r. 2013 nám byly přiděleny klubové kroužky pro r. 2014. Nedopatřením jsem si neuhradil kroužky pro rok 2014, takže jsem neměl jinou volbu než se dohodnout s panem Zalabou s MKCHA Brno a kroužky jsme dodatečně nechali zhotovit. Pro mne smůla, že jsem je dostal až v počátku měsíce listopadu 2013. Tudíž mně nezbývalo, než kroužkovat první mladé ,,starými" kroužky roku 2013. Což se jednalo asi o dvacet ptáků. Důležité pro mne je, že andulky nesou mé identifikační klubové číslo.

Nechal jsem se inspirovat jedním z nejlepších chovatelů České republiky Láďou Grodou, který pomáhá mladším chovatelům v počátečním zakládání jejich chovů a bezplatně jim zapůjčuje chovné ptáky, s kterými si mladí chovatele vybuduji svůj základ chovu. Tímto gestem se každý z těchto mladších chovatelů dostane v průběhu několika let na na slušnou úroveň.  S těmito chovateli jsem v email komunikaci a dle zaslaných fotografií, mají mladí chovatelé velké štěstí, že mají možnost využít nabídku od Ládi Grody. Jejich odchovy jsou opravdu na vysoké úrovni. Rovněž jsem začal spolupracovat s mladými chovateli, kterým jsem daroval své ptáky a nyní sleduji, jak se jednotlivým mladíkům daří.  Samozřejmě, že pokud pták dotyčnému chovateli uhyne, nedá se nic dělat, protože určité procento vždycky bez zjevných příčin uhyne. Paradoxem je, že jsou to vždycky nejlepší ptáci. 

Je spousta mladých kluků od 16 do 25 let, kteří by s chovem rádi začali, ale díky celkové náročnosti tohoto koníčku si to nemohou dovolit. Proto skupují po ,,burzách" vyselektované rádoby výstavní andulky po 300 - 500 Kč, s kterými nemají ani tu nejmenší šanci založit slušný chov . Proto si  myslím, že je naší povinností tyhle mladší chovatele podporovat a dát jim šanci, aby se mohli jednou postavit mezi největší špičky naší republiky v nadcházejících i budoucích soutěžních klání. Bez této mladé generace není možné, aby soutěžení a výstavnictví andulek pokračovalo nadále v započatém trendu. Již mnohokrát mně navštívili mladí kluci, kteří byli andulkami doslova fascinování a jejich zapálení a záliba v  andulkách z nich doslova sálala.

Proč těmto mladším kolegům nepomoci, když se možnosti nabízí?  Nikoho neohrozí, pokud mladému chovateli z okolí zapůjčí tři, nebo čtyři páry ze svého chovu a tím mu nabídne, aby si odchoval základní jedince, kteří mu vytvoří slušnou základnu . Vždy je přece  možnost dohody. Pokud dotyčný mladík odchová, tak jedno  mládě přinese chovateli chovateli, který mu andulky propůjčil. Tahle myšlenka se mně velmi líbí, protože se všechno nepřepočítává jenom na peníze, ale je zde vidět ochota pomoci mladším kolegům, kteří na speciální chov a šlechtění výstavních andulek prozatím nemají prostředky. Myslím si, že chovatel který má stovky andulek může bez problému dva páry darovat, anichž by to jakkoliv pocítil jeho vlastní chov. Nehledě na to, že u mladšího chovatele má neustále svou ,,liniovou krev", kterou může kdykoliv použít. Osobně spolupracuji s několika chovateli a moc mne potěší, když mně posílají fotografie svých odchovů. Je vidět, že je to baví a všechno co jsme proto podnikli má nějaký význam a smysl. O to jediné zde taky jde!

0,1 Světle modrá skořicová, 0,1 světle zelená skořicová - stáří 5 měsíců

 
0,1  Světle modrá - stáří 6,5 měsíce
 
Stránka je v rozpracování

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

 

TOPlist