PRIORITY ZIMNÍ SEZÓNY 2014 - 2015 VIDEA

Další chovná sezóna 2014 - 2015 je již v plném proudu. Někteří chovatelé již mají odchovány první desítky mladých andulek. Některé z těchto odchovů jsou již odstaveny v průletových voliérách, kde postupně zesílí a pomalu dospívají v chovné jedince. Zařazeni do chovu je u každého chovatele individuální. Někdo nasadí ,,mláďata" v 8 měsících do hnízdění, jiný v 10 měsích, další vyčká do 12 měsíců. Roční ptáci mají lepší předpoklad úspěšnosti odchovů, přesto své andulky nasazuji v rozmezí stáří 13 - 15 měsíců. Není kam spěchat a vždy je lepší nechat andulku plně vyspět, zvláště pak andulku výstavní. Jakmile jsou mladí ptáci nasazeni do hnízděni příkladně již v 8 měsících, jsou nucení snášet vejce, samci zase krmit samičky, posléze ptáčata a v ten moment se zastaví jejich růst.

Ausstellung Wellensittiche - Výstavní andulky 2015 

 
 

ODCHOVY PTÁČAT V PLNÉM PROUDU - MLÁĎATA SEZÓNY 2014 - 2015

 

 
Email odpověď
Dobrý den
 
Pokud Váš syn, nebo i Vy budete do budoucna pořizovat výstavní andulky, doporučuji Vám ptáky stáří 3 - 7 měsíců. V podstatě čím mladší, tím pro chovatele lepší. Je sice pravdou že roční pták je roční pták, ale dneska důvěra v člověka je naprosto cizí pojem. Roční  andulka nemusí, ale může být dávno odzkoušená a pakliže ,,nejede", jde do selekce, respektive na prodej. 
Nechci zde nikomu nařizovat, aby ptáky hnízdil ve 12 měsících a později, ale já osobně ptáky v osmi měsících nehnízdím.
 
Odchovám je do rozmezí  stáří 12 -  15 měsíců a až pak je dávám do hnízdění, případně odprodám chovatelům. Takže neustále mám kolem stovky ptáků, kteří jsou ve stáří 12 - 15 měsíců. Je zřejmé, že do hnízdění nasadím nejlepší ptáky, které páruji s ptáky vysokého průměru.
 
Přesto všechno jsem zastáncem mít vždy 100 %  jistotu v nakoupených andulkách a ta je jedině v 3 měsíčních  mláďatech. Již mnohokrát jsem si přivezl ze zahraničí ptáky staří 50 dní. Zase může někdo oponovat, že ptáci  do 7 měsíců dvakrát peří, což je pro každého papouška zátěžové období a je zde nebezpečí úhynu.
To je sice pravda, ale vždycky řešíme dilema svých priorit a posuzujeme převládající pozitiva nad negativy. Pozitiva nákupu mladého papouška spočívá v jeho prozatím nenastavené imunitě. Je jasné že se do dvou měsíců imunita vyvine, ale andulka si nezvykne na odchovnu původního majitele, protože je zde několik desítek dnů. Jako svou domovskou odchovnu přijme právě Vaše chovné zařízení a vytvoří si po čase protilátky na dané mikroklima Vaší odchovny. Což je taky základní vlastnost pro zdravý vývoj a následnou aklimatizaci andulky.
Již mnohokrát se stalo, že si chovatel přivezl ze zahraničí ptáky a do druhého dne jich několik uhynulo, bez zjevných příčin.
Vysvětlení samozřejmě není jednoduché, ale je to jako u lidí. Někdo je průbojný, podnikavý, je schopen založit úspěšnou firmu, jiný je zase tichý, neprůbojný, ale naopak velmi technicky zdatný řemeslník.
U andulek jsou jedinci, kteří mohou cestovat stovky kilometrů, můžou si je chovatelé prohlížet a nic se neděje. Na druhé straně jsou jedinci, které vezmete do rukou, oni se během sekundy roztřesou a uhynou ve smrtelné křeči. Někdy stačí andulku rychle vrátit na její původní místo a ona se do deseti až dvaceti minut ,,srovná" do původního stavu. Pokud již o chování daného jedince víme, je lepší na něj nesahat rukama. Já osobně beru andulky do jemných rukavic, abych je nemusel mačkat a bránit se jejich kousnutí, kdy u samic je to v celku hodně bolestivé, s čímž mají zkušenost naprosto všichni. Tím nechci říct, že samci nedokáží pořádně štípnout.
Prostě andulky jsou naprosto stejné, jako i my jejich chovatelé. Některé jsou prostě, jako by předurčené k výstavám a předvádění se v bodovacích klecích, což se samozřejmě neobejde bez důrazného tréninku. Vezmeme-li v úvahu chovatele reprezentující Českou republiku ve světě, jakož jsou mistři chovu Láďa Groda, Jiří Řejha, Petr Pechar, kdy jejich andulky musejí zvládat několik tisíc kilometrů dlouhé cesty. Někdy cestují s přestávkami i dvacet hodin a pak se účastní soutěže, jindy stráví v letadle rovněž dlouhou dobu a po tom všem jdou znovu tzv. na plac, aby se předvedly.
 
To je něco fantastického a nejsem schopen vstřebat, jak tohle můžou andulky zvládat.
 
Vždycky ale záleží na přístupu chovatele, na ustájení a krmení ptáků, z kterého pak vyplývá dobrá imunita, která podporuje dobrý zdravotní stav, což je vždy alfou i omegou naprosto všeho snažení !!!
 
Jsou chovatele, kteří andulky krmí in exclusive  a jsou chovatelé kteří na to z vysoka .....dejme tomu kašlou. Dostane-li se několik měsíců staré ptáče z lepších podmínek do horších, je to špatně. Opačná varianta snad ani není možná, protože aby si někdo pořídil mláďata do svého chovu z katastrofálních podmínek, to by musel být úplně mimo chovatelskou realitu.
A že takoví dobrodruzi existují, to je hotová věc. Ptáky drží v teplotách + 5  až - 5 stupňů, v případě silných mrazu jim teplota v odchovně klesne pod nulu. Od toho se pak odvíjí velká kondenzace hnízdní budky, která je doslova a do písmene pod vodou. Kondenzující voda stéká po stěnách a podmáčí dřevěnou vložku, ve které hnízdí mláďata se samicí. Vlhké a mokré ovzduší má za následek, že se na stěnách a dně budky objeví černá plíseň, která zamoří celou budku.
 
Než takhle chovat andulky, je lepší je nechovat vůbec !!!!
 
Tvrzení, že se ptácí v chladnějším prostředí lépe opeří, tak to je nesmysl. Pro někoho je chladné prostředí +5  do  -5, pro někoho je chladnější prostředí +13 +18 stupňů. Jiný své andulky drží ve stabilní teplotě 20 max. 21 stupňů. Větráním, které vzniká z přecházení se může momentální teplota lišit max. - 3 stupně. Takže doporučovaných 18 stupňů by v odchovně mělo být.
Z nízkých teplot se můžeme dočkat ztráty samic, které uhynou v důsledku zadržení vejce a díky plísním se rozšíří záněty, volete, nebo očí.
 
Má to smysl takhle andulky trápit ?
 
Stránka je v rozpracování.

 

 


TOPlist