PRŮBĚŽNÁ VIDEA Z ODCHOVŮ 2015

 

Jaro se  pomalu ale jistě blíží a je nejvyšší čas připravit chovné boxy, či hnízdní budky, abychom je mohli vložit do svých voliér. Nastává období, kdy se prodlužují dny, zvedá se teplota a ptáci začínají po ránu prozpěvovat. Jaro je jedno z nejkrásnějších období celého roku. Zvířata začínají migrovat ze svých zimovišť a započínají své rozmnožování. Stejným pudem se řídí i naše andulky, které rovněž cítí, že je nejvhodnější doba k přípravě k páření. Na nás chovatelích je, abychom stravou bohatou na vitamíny, hlavně vitamín  E, ,,přivedli" naše andulky do hnízdní nálady. Chovatele přírodních andulek vloží do svých voliér větší počet budek, oproti skutečnému množství páru a rovněž i počet samců by měl převyšovat počet samiček, tak aby si každá samička mohla vybrat partnera a otce svých potomků.

Do dvou, tří týdnů jsou páry seskládány a zde můžeme přebytečné samce přeložit do vedlejší voliéry, aby nevznikaly zbytečné půtky a vzájemné napadání, které často končí velkými zraněními, to v lepším případě.

Chovatelé výstavních andulek v tomto jarním období odstavují chovné samičky a nechávají samečky dokrmit třetí hnízda. Není to podmínka, aby pára musela absolvovat tři hnízda. Některé samičky jsou po nanesení prvních vajíček tak vyčerpané, že jsou rády když je odstavíme do zvláštních klecí, kde se zotaví. Průběžným jevem při snášení vajíček bývá častý průjem, který samičkám hodně komplikuje snášení. Je na chovateli aby vyhodnotil, zda se jedná o nahodilý průjem, nebo o delší dobu trvající onemocnění. Pokud necháváme výstavní i standardní andulky třikrát zahnízdit, musíme mít na paměti, že než pár dokrmí třetí mláďata, samička se podnese po čtvrté, což je pro nás již nežádoucí, s ohledem na zdravotní stav samičky. Ideální je při druhých mláďatech vyčkat, než se samička podnese, nechat ji na vejcích sedět cca 12 - 14 dnů a poté vejce podložit pod chůvy. Stejně tak vejce od chův podložímě výstavnímu páru. To z toho důvodu, že by nastala nepředpokládaná reakce a samička chůva by začala likvidovat vejce od výstavního páru. Zde musíme okamžitě zasáhnout a vejce vrátit nazpět výstavní samičce. Bohužel zkušenosti hovoří naprosto jasně. Nikdy nevíme, jak se samice zachová. Mnohdy stagnují i zkušené samice, rozbíjejí vejce apod. 

Necháme-li samičku hnízdit po čtvrté, nebo po páté, hrozí že se samice odvápní a z toho důvodu snáší vejce, která nejsou celistvá. Po uchopení do prstů se vejce doslova promáčkne a má velmi podajnou skořápku. Pokud samička nekonzistentní vejce ze sebe vypudí, je to ještě v pořádku. Taky se stává, že vejce zadrží a uhyne. Necelistvé vejce může taky prasknout a pak je to vážně nebezpečné. Zadržené  vejce jsme schopni z kloaky /nahříváním vlážnou vodou a kápnutím olivového oleje na kolaku/  vyjmout. Je-li vejce měkké, je to už hodně komplikované. Hnízdí-li samička mnohokrát za sebou, musíme počítat s tím, že embrya nedostávají patřičnou vyživu a nejsou života schopná. Rozumný chovatel ponechá páru v případě jeho výborného zdraví maximálně třikrát zahnízdit. V polovině třetího hnízda samici odstraní, tak aby se nemohla slyšet se samečkem.

Pokud ale s vidinou mnoha dalších mláďat samičku doslova vyždímáme, stejně se vše otočí proti nám. Samička uhyne, mláďata jsou slabá a neschopná života, v mnoha případech hynou do několika dnů.

Nemá to absolutně žádný význam. Někdy se stane, že složíme páru, která odchovává jedno nádherné mládě za druhým. I zde je ale na místě nenechat se zlákat vidinou mnoha nádherných andulek a v prvé řadě preferovat zdraví samičky. Zde už záleží na osobním charakteru jednotlivého člověka, na osobním vztahu ke svým andulkám. Jsou chovatelé, kteří by své andulky nikdy nevystavili zdravotnímu nebezpečí, na druhé straně jsou chovatelé, kteří andulky berou jako výrobní nástroj k produkování vajíček, následně k dosažení finančního zisku. 

Takový chovatel je pak ale úplně mimo mísu a nemá s chovatelstvím nic společného.

 

Zdejší video prezentuje andulky, které jsou ponechámy do jarního a letního hnízdění. Ve třech případech se zde objevují tři ptáci, kteří jsou od samičky v hnízdě v raném věku oškubáni. Jedná se o dva šedé a jednoho světle modrého samce. Proč samice svá mláďata ozobávají a trhají jim peří se dodnes přesně neví, ale zřejmě to jedenkrát vyzkouší, zachutná jim výživa, kterou každé pero obsahuje a pak již není cesty zpět. To, co samicím zachutná, toho se pravděpodobně jenom tak nevzdají a hodl mláďata, potažmo i chovatel mají smůlu. Nicméně zdejší světle modrý a dva šedí samci dosahují takových kvalit, jak v masce, tak i ve znacích, že je plně využiji v chovu.

Raději to uvádím na pravou míru, aby z toho někdo ,,nevymyslel francouzské pelichání".
V dnešní době ptákům vypadne letka, či ocasní pero a ,,už to každý vidí jako francouzské pelichání".

Video z 1.3.2015

 
Pokud chovatel vidí, že mláďata oškubala samice v hnízdě, tak to řekne, nebo napíše a skutečnost je osvětlena.
Jenom předcházím otázkám typu, zda ptáci na videu nemají francouzské pelichánísmileyapod.  Známe své lidi, takže víme co můžeme očekávatsmiley
Zákon schválnosti zde funguje na 100%. Nikdy se nestane, že by mně samice ,,oškubala" průměrné ptáky. Ti jsou v naprostém pořádku. Vždycky jsou to jedni z nejlepších.
 
Jako jedinou pro mne pozitivní výhodu u oškubaných ptáků vidím skutečnost, že je nikdo nebude požadovat k odprodání. Když jsem předvedl jejich rodiče, kterými jsou chovný liniový samec světle modrý skořicový x robustní šedá samice se samčím nasazením hlavy, tak i o tyto ,,oškubaný" mláďata je velký zájem. Byla by velká chyba si je odprodat. Na videu jsem cíleně zaměřil kameru na mládě šedého samce, (čas videa 10:38 ), který má hezky nasazenou hlavu, rovněž i v masce je ideální, to samé ve znacích. Tihle tři samci budou potencionálními pokračovateli mých chovných linií. Tedy si to alespoň myslím. Ať je ochraňují všichni svatícheeky, pokud by nepracovalicheeky.
 
Stránka je v rozpracování

 

 

 


TOPlist