Rezervní andulky do jarního hnízdění - sezóny 2013   

 

V současné době mám cca šedesát rezervních andulek, s kterými bych chtěl pracovat v období duben - červenec 2013. Všechny andulky jsou v rozmezí, stáří 8 - 12 měsíců. Poněvadž se mně jeví, že časově nebudu schopen ,,vyzkoušet" všechny andulky /roku 2012/, rozhodl jsem se, že uvolním některé andulky k prodeji. Mezi těmito andulkami je velká většina samců a samiček barvy světle zelené a světle modré skořicové. Mezi velmi pěkné andulky rovněž patří , světle modré andulky, světle modré perlové a fialové perlové, o které je z mých dosavadních zkušeností velký zájem. Chovatelé preferují do svých chovů tmavě modré a světle modré andulky, proto jsou tyhle variace k mání pouze krátkou dobu. Tmavě modré a fialové andulky jsou jedny z nejkrásnějších. Podaří-li se přiřadit žlutolící protějšek a odchovat tmavě modré žlutolící, to už je považováno za úspěch.

V jarní sezóně 2013 bych rád vyzkoušel tmavě modré variace. Někteří chovatelé nejsou přívrženci spojování dvou tmavých barev,  protože tohle spojení nese ve výsledku menší mláďata v postavách. Pokud jsou tmavě modří a tmavě zelení ptáci prošlechtění příkladně s perlovými andulkami, kdy postavy u obou tmavých barev vykazují kvalitní exteriér, nevidím důvod proč by se měly postavy andulek ,,zmenšovat".

Co se týká tmavě zelených a tmavě modrých andulek , mám ve svém chovném hejnu velmi kvalitní ptáky. Postupem času bych se rád vrátil k chovu Lutino, protože se mně sytě žluté andulky líbí. Na druhou stranu je pravda, že člověk nemůže chovat všechno najednou. Tahle linie není jenom o několika žlutých andulkách lutino, ale o postupném vytváření si vlastní základny štěpitelných ptáků.....tedy šedozelených a světle zelených samců štěpitelných do lutin. Chtěl bych vyzkoušet s ohledem na žlutou barvu odchovat štěpitelné samce v barvě tmavě zelené a ve fiinálé nasadit tyhle ,,štěpitelné tmavě zelené ptáky do chovu Lutino.

1.0 Světle zelený x 0,1lutino

Výsledek:  světle zelení samci štěpitelní do lutino a světle zelené samičky

 

Zde je potřeba dobře sledovat samce klasické světle zelené barvy a světle zelené samečky štěpitelné do lutino. Důvod je pohledově zřetelný. Štěpitelní světle zelení samci mají postupem času snahu zmenšovat své postavy a masky s hrdelními znaky. Pokud je chov vyrovnaný co do kvality, jsou-li světle zelení a šedozelení samci na hodně dobré úrovni nemusí tomu vždy tak být. Ale počítat se s tím rozhodně musí. V první generaci je vždy důležité aby nové  pořízené samičky lutino dostaly jako svůj protějšek kvalitní ,,rovné" světle zelené, nebo šedozelené samce.  V první generaci dosáhneme světle zelených samečků štěpicích do lutino a  světle zelené samičky, které jsou pro chov lutino bezcenné, ale dají se využít v dalším chovu.

Dáme-li do páry

1,0 Lutino a 0,1 světle zelenou samici

Výsledek: světle zelení samci/štěpitelní do lutino a lutino samice...zde vidíme, že je lepší nasadit na rovnou zelenou samici raději lutino samce...tedy pokud směřujeme k vytyčenému cíli a to k založení línie ptáků lutino. Je důležité dobře poznačit štěpitelné zelené, abychom si je ,,zbytečně" nedávali do páru s ostatními andulkami.

Světle zelené samičky nikdy nebudou štěpit do lutino. Můžeme je využít v dalším chovu barevných variací, nebo nasazení v daném případě do chovu lutin na samce lutino, nebo štěp.sv.zeleného samce.

 


Rezervní andulky

 
 

 

 

0,1 Šedá ....5 měsíců

 

 

 

 


 

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

 

TOPlist