Ruční dokrmování mláďat

 

Rád bych Vás obeznámil s technikou ručního dokrmování mláďat andulek

Nastane-li situace, kdy nemáme jinou možnost, než mladé andulky ,,ručně dokrmovat", příkladně na konci hnízdní sezóny, kdy není kam andulky ,,podsadit" a rodiče mláďata patřičně nekrmí, nezbude nám než  andulky dokrmovat univerzální směsí pro ruční krmenení. Osobně preferuji ruční dokrmovací směs KAYTEE  EXACT  HAND  FEEDING – směs pro ruční krmení s DHAkterá je velmi kvalitní , co se týká vyváženosti a poskytuje mláďatům správné živiny potřebné ke zdárnému růstu.

Krmné dávky se řídí stářím ptáčete, dokrmovací směs je podávána menší injekční stříkačkou. Vše je potřeba řádně desinfikovat, protože třítýdenní mládě nemá v trávicím traktu vytvořeny patřičné bakterie a je náchylné k různým typům infekcí, virů apod. Mládě krmíme tak dlouho , dokud nemá volátko hezky zakulacené. Pak jej vložíme zpět mezi mláďata do hnízdícího boxu. Pokročilejší chovatelé vědí, jak má vypadat správně nakrmené mládě, takže zde bych problém s překrmením neviděl. U začínajícího chovatele bych doporučil sledovat reakce mláděte, které samo přestane potravu přijímat. Všeobecně se dá říct, že volátko má v časové fázi vývoje určitý  max.objem a nebylo by správné ptáče překrmovat tak dalece, že by hrozilo,, protržení".

Při vlastním krmení musíme být nanejvýš obezřetní a ptáče krmit s rozvahou a tpělivostí. Pokud bychom s krmením ,,spěchali", mláděti by se potrava dostávala do nosních otvorů a posléze do plic.. Nezáleží na staří andulky, zda má dva týdny, nebo měsíc. Ptáci mají instinktivně dané, že potravu přijmají  při každé příležitosti.

Prozatím svá ptáčata dokrmuji tímto způsobem a mám jistotu, že o ně zbytečně nepřicházím, /z důvodu úhynu hlady /.  Nadále se snažím od zkušených chovatelů, kteří jsou schopni dokrmovat všechny druhy papoušků nasbírat co nejvíce informací.

Vlastní technika krmení

Ptáče si vždy položím do pravé dlaně a levou rukou  opatrně vsunu injekční plastovou stříkačku na okraj spodní strany zobáčku / z pravé strany /.  Ptáče v dlani musí ležet.  Palcem a  ukazováčkem pravé ruky mírně fixuji   / jemně stlačím/ hlavu, tak aby zůstala v požadované poloze /ptáče s hlavičkou škube a křičí po potravě/. Jakmile mládě poprvé ,,ochutná" nabízenou kaši, která by měla mít teplotu 39 stupňů C, začne postupně spolupracovat.  Potravuje vyžaduje neustálým hlasitým křičením, jakož i po rodičích.  K tomu , abych danou teplotu kaše udržel používám klasickou vodní lázeň.  Ptáče by v žádném případě nemělo dostávat potravu vlažnou, nedej Bůh studenou!!!!!!!!!!

Není to dlouho co se mě dotazovala chovatelka andulek, že má vždy ptáčata při dokrmování tak špinavá, že nejde rozeznat, že se jedná o andulky. Z prvu se mně to zdálo úsměvné, ale nikdy se to neobejde bez toho, aby kaše ptáčeti ,,nestékala" se zobáčku po voleti. Některé ptáče doslova potravu hltá, některému se musí ,,pomoci". Důležité je sledovat  ptáče  a dávat mu prostor na zpracování potravy a posléze jej nechat několikrát nadechnout!!!!!!! Vnímavý chovatel pozná už podle tlukotu srdce ptáčete, které drží v dlaní, že toho má mládě hodně a že potřebuje odpočinout. V tom případě vezmu dalšího ,,pána na krmení" a dané ptáče nechám spočinout....samozřejmostí je, že je důkladně očistím vazkým hadříkem!!!!!

 

Při dokrmování je ptáčeti zřetelně  vidět pomalu až do volátka a tak se chci časem pokusit o dokrmování formou injekční stříkačky s gumovou hadičkou, kterou mláděti  opatrně aplikuji do volete.  Zdá se to svým způsoběm drastický způsob dokrmování, ale u zkušených chovatelů větších papoušků je to naprosto standardní postup.  Jediné čehož se obávám při krmení tzv. sondou je, že nedokážu odhadnout, kdy má ptáče dost a tím můžu činnost volete poškodit !!!!  Nabízí se krmení po menších dávkách a vícekrát za den . Nyní vycházím z reakcí ptáčete, které pokud je nakrmeno přestavá potravu přijímat. Je to daný instinkt, jako u člověka. Nikdo z nás nepříjmá potravu, pokud je již zasycen.......no i když o tom by se dalo polemizovat :-)).  Zde jsem to myslel v legrační nadsaízce :-)). Prozatím netuším , zda se takhle dají dokrmovat i ptáčata andulek, ale je to otázka času, kdy si nechám poradit od zkušenějších chovatelů, kteří mají v dané oblasti praxi a zkušenosti.

Obdržel jsem spoustů e-mail, že je zbytečné ptáčata dokrmovat.  Zde si dovolím nesouhlasit, protože zvláště u výstavních andulek  jsou problémy s krmením, kdy rodiče nekrmí, nebo slabě krmí, příkl. krmí jenom jedno ze dvou mláďat. Samozřejmostí je, že starší z mláďat si potravu vybojuje a je nejsilnější, tudíž druhé může přijít ,,zkrátka". Není tomu tak u každé páry, ale stává se, že jsou mláďata nenakrmena a v tom případě není na co čekat.

Ruční dokrmování vyžaduje trpělivost a čas!!!!  Není to o tom, že bychom každé ptáče ,,napumpovali  injekční stříkačkou", to rozhodně ne!!!!   Vždy je potřeba brát zřetel na každé ptáče zvlášť a důkladně sledovat dýchání. To si myslím, že je nejdůležitější.. Pokud bychom byli netrpěliví a mládě ,,zahlcovali kaší", mohlo by to skončit nepříjemně, v horším případě i úhynem ptáčete.

Pokud už se to stane a mládě ,, zahltíme kaší ", okamžitě je musíme z polohy ležmo otočit a nechat nadechnout!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jsou publikovány různé návody dokrmování ptáčat, ale domnívám se, že pokud člověk dokrmuje poprvé v životě,  je lépe předložit návod, který obsahuje naprosto jasné a zřetelné vysvětlení!!!!!

 

Krmení mláděte

 

 
 
Hlídači andulek - Rikkí a Engee
 

Stránka je v rozpracování...

 

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist