SAMCI K JARNÍMU HNÍZDĚNÍ 2017

 

Světle modrý samec je jeden z mých nejlepších chovných ptáků, který je více vytěžován, jako ostatní samci. V současné době jej odstavuji na tři měsíce k odpočinku, protože toho má opravdu hodně. Než jsem jej vložil do bodovačky, musel jsem ho ostříhat, nebo byl od dokrmování mláďat celý zalepený a to od hlavy až k patě. Samce, který takhle pečuje o potomstvo, jsem dlouho neměl. Odchoval spoustu výborných mláďat, kdy někteří jsou již v chovech ostatních chovatelů. Je tomu dva týdny, co jsem odprodal dvouměsíčního samce do Velkého Meziříčí. Nedělám s tím takové drahoty, jako ostatní, abych odchoval příkladně 12 mláďat a nepustil z odchovů ani pírko. Samice na videozáznamu je další, kterou světle modrému samci plánuji přiřadit, tedy nemá s ním do této doby nic společného. Samce jsem odstavil z hnízdního boxu od mláďat, trochu vydrhl a vložil do bodovačky. Z toho důvodu je mírně stresový a nesvůj.  Zkušení chovatelé ihned poznají, že má za sebou zimní chovnou sezónu, která se vždy na zvířeti které pečuje a dokrmuje tři hnízda, musí zákonitě projevit. Tři měsíce bude samec odpočívat ve voliéře a na počátku července 2017 jej znovu nasadím. Je mně jasné, že tři měsíce odpočinku je hodně málo, ale mám strach, jak už to bývá zvykem, aby se s ptákem něco nestalo. Vždycky na čem hodně lpíte, o to přijdete. Zálohu po samci mám odchovanou, takže linii budu rozšiřovat dále. Je to radost s takovými ptáky pracovat.

Má-li chovný samec délku těla od hlavy až po konec ocasního peří 26 cm, tak to už se pohybujeme na takové maximální možné míře, délky výstavní andulky. Ocasní pera korespondují s podlahou bodovací klece, kdy znovu podotýkám, že samec je odebrán z hnízdního boxu, a tudíž je stresový, jakož je každá andulka, kterou vezmete po půl roce hnízdění. Přesto ale své parametry naprosto jasně dokazuje. Stejným způsobem se prezentují i jeho mláďata.

Světle modrému samci jsem připravil dvě šedé skořicové samičky, kdy jedna má teprve osm měsíců a po třech měsících by rovněž mohla nastoupit do konkurzusmiley, pro světle modrého samce. To je na všem to nejzajímavější, jak chovatel plánuje a zvažuje, která linie je ta práva ke zlepšení kvality odchovů, potažmo ke zkvalitnění celého chovu. Není to rozhodnutí pro danou chvíli, ale výhledově pro několik let dopředu. Z výsledných odchovů se budou vytvářet následné nové linie, které budou dominovat celému chovu.

 

 

Videozáznamy samců pro jarní hnízdění 3/2017

 

 

Tmavě zelená mláďata chvíli neposeděla, jako by  byla z divokýchsmileyvajec. Snažil jsem se útočící samici odstranit, ale mnoho to nepomohlo. Zde je evidentní, že jedna samice zatočí se třemi samci a ti se jen stěží brání.

 

 

 

 


TOPlist