SROVNÁNÍ ZELENÉ A MODRÉ ŘADY                     

 

 

Na základě mnoha dotazu a žádosti jsem se snažil zpracovat videozáznam, kde prezentuji modrou a zelenou řadu ptáků, včetně jejich šedého a tmavého faktoru, respektive dvou tmavých faktorů.Videozáznam není nic moc kvalitní, neboť nás bylo v odchovně vcelku hodně. Chovatelé se ptali na rozdíly a význam šedého a tmavého faktoru u andulek, zda je viditelný, či skrytý. Šedý faktor jako takový je jednoduchý, nebo zdvojený a někdy jsme schopni při dobrém pozorování ptáku jej rozpoznat. Ale jsou případy, kdy dva faktory šedé, či šedozelené posoudíme jedině podle kontrolního hnízdění.

Oproti šedým se tmavé faktory na ptácích projeví viditelně, kdy dva tmavé faktory v zelené řadě má olivový pták, v modré řadě je označení  dvou faktorového ptáka šedomodrý aneb mauve s 2F. 

Po konzultaci s Ing. Blažkem je ale důležité zvažovat všechny okolnosti dle rodokmenu ptáků, protože tmavě zelený pták může být nositelem fialového faktoru a vizuálně může působit jako olivový pták.

Videozáznam je jak jsem uvedl zpracován na základě mnoha žádostí, protože každému zvláště není možné vše individuálně vysvětlovat, kdy navíc se sám musím radit s ing. Blažkem, kterému tímto děkuji za jeho vstřícnost a ochotu. Jsem velmi rád, že se mám s kým poradit a vždy dostanu fundovanou a geneticky srozumitelnou odpověď.

Co se týká odchovu II.faktorových ptáků, je na videu zřetelně vidět, že dvoufaktorový mauve je z dobrého chovného kmene mých ptáků, kdy naproti tomu olivový pták vznikl z mé kvalitní tmavě zelené samice a z přiřazení nakoupeného ptáka, který bohužel  nemá absolutně žádný solidní genofond a proto taky musím olivového ptáka /z videa/ z chovu vyřadit, protože je sotva průměrný. Tímto způsobem si chovatel může jednoduše otestovat, zda si koupil alespoň trochu solidního ptáka a nebo naprosto průměrnou andulku. Odchovat kvalitního robustního olivového ptáka, není rozhodně jednoduchá záležitost, už z toho důvodu, že při hnízdění dvou tmavých ptáků, bývají odchovy ze 70% podprůměrné.

 

Videozáznam v modré řadě prezentuje

-        Mauve II.F samce, tmavě modrého samce, šedého samce a světle modrého samce.

 

Videozáznam v zelené řadě prezentuje

-        Světle zeleného samce, šedozeleného samce, tmavě zeleného samce a olivového samce 2F.

 

 
 

 

 

 

TOPlist