VIDEA  2014

Průběžná videa z vnitřní voliéry.

V druhé polovině vánočních svátků se mně podařilo umístit andulky do velké vnitřní voliéry, kde mají dostatečný prostor k volnému průletu. Původní voliéra se již začínala přeplňovat andulkami, z čehož pramenily z počátku půtky a postupně začalo docházet k napadání. Nebylo jiného zbytí, než voliéru zdvojnásobit na objem 20,25 m3.  Andulky ročníku 2012, 2013 a současná tříměsíční mláďata 2014 jsou spolu v nově vybudované voliéře. První video ze zdejší voliéry zároveň prezentuje andulky, které ještě nehnízdily, jinými slovy, jsou to andulky do hnízdění, samozřejmě až na ty letošní tří měsíční mláďata.  Potřebuji-li andulku do hnízdění, vezmu si ze zdejší 120 členné ,,rezervy". Chovné andulky jsou umístěny mimo vnitřní voliéru, už z důvodu, aby se mně to nepletlo.

Nejvíce ze všeho mne mrzí, že na andulky nemám tolik času, jako bych si představoval. Andulky dostávají to nejlepší krmení, jaké je u nás dostupné, zeleninu, ovoce, potravinové doplňky Humac Natur, které působí na správnou peristaltiku střev a brání vzniku průjmových onemocnění. Podáváním těchto prospěšných přírodních probiotik své andulky uchráníme od průjmových onemocnění a kolikrát i od uhynutí. Každý chovatel dobře ví, že jakmile se andulka, tzv. načepýří a uschová hlavu pod křídla, je to neklamné znamení, že je s andulkou něco v nepořádku. Zvláště když se ke všemu přidá hodně silný průjem, je na problém zaděláno.

Humínový potravinový doplněk Humac Natur má pro andulky stejný význam ve střevní oblasti, jako pro člověka užívání probiotik při nasazení antibiotik. Jsou-li člověku antibiotika nasazena zároveň s probiotiky, které si bohužel musíme hradit sami, vše se ,obejde" bez bolestivých průjmových onemocnění. Pokud antibiotika užíváme samostatně, ,,naprosto nám vyčistí" tu správnou střevní mikrofloru a máme tzv. ,,o zábavu" postaráno. U andulek Humac Natur podávám preventivně, abych předešel zbytečným úhynům a různým průjmovým onemocněním....

Poznámka k přípravku Humac Natur

Rokem 2006 je ve všech státech EU zakázáno používání jakýchkoliv krmných antibiotik !!!

Náhradou za krmní antibiotika s mnohem lepším a bezpečnějším efektem jsou probiotické přípravky a přípravky s obsahem huminových látek – HUMAC Natur.
Humac Natur je dietetický veterinární přípravek, prášek hnědočerného vzhledu získaný z oxihumolitu. Je 100% přírodní látkou s vysokou biologickou a farmakologickou účinností. Obvykle se podává v malém množství do krmiva. Aplikací tohoto přípravku zvířatům se předchází poruchám zdraví zvířat, (zejména průjmům), resp. v důsledku širokého mechanismu působení na organismus jako celek dochází k úpravě narušeného zdravotního stavu.

Video - vnitřní voliéra z 12.1.2014

 
 
Andulky při večerním krmení 27.1.2014 - vnitřní voliéra
 
 
 
Rád bych předeslal ohledně potravinového doplňku Humac Natur, jenž mně doporučil chovatel papoušků RNDr. J. Vachutka, který se specializuje na neofémy všech druhů a mutací. Navštívili mne spolu se synem a vybrali si několik párů andulek, do svěho chovu. Doktor Vachutka mně poradil spoustu receptů, týkajících se doplňkové a vitamínové stravy pro jakékoliv papoušky. Osobně jsem zavedl recepty a jeho rady do praxe a andulkám se pestřejší potrava samozřejmě líbí.
RNDr. Vachutka je zkušený chovatel, který má velký přehled o genetice papoušků a o jejích chovu. Nechtěl bych zde prezentovat jeho zkušenosti pod mým jménem, nebylo by to eticky  vhodné a proto jsem se rozhodl jeden z jeho e-mail zveřejnit. Jsem moc rád, že můžu spolupracovat s takovými chovateli,  od kterých se dozvím spoustu nových informací, které pak s úspěchem využiji pro dobrý zdravotní stav mých andulek.
 
Zde předkládám výše avizovaný e-mail, od RNDr. J. Vachutky a věřím, že spousta chovatelů zavede jeho rady a ,,recepty" do své ,,andulkářské kuchařky".
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Dobrý den, pane Matůšů,

 

     předem dopisu Vás se synem zdravíme. Andulkám se daří dobře, oba páry se krmí. Do budky 1. pár zatím nechodí, 2. páru jsme budku zavěsili dnes, tak snad již brzy andulky začnou budku navštěvovat a dočkáme se první snůšky. Den papouškům prodlužujeme, podáváme často naklíčené zrní, apod.

     Vrátil bych se k receptům s vařenou rýží. Kupuji rýži ve varných sáčcích, kde se uvádí doba varu až 17 min. Danou rýži vložím do studené vody a v momentě, kdy začne vařit, tak ji zeslabím  a vařím skutečně pouze 10 min. Posléze ihned rýži nechám okapat, sáčky rozstřihnu a vysypu do mísy, kde ji nechám vychladnout. Po této době rýže nikdy nelepí a je dostatečně měkká, aby ji papoušci či kanáři přijímali. Uvedenou rýži mohu podávat buď samostatně a nebo přidávám další ingredience:

- troška strouhanky, Humac, strouhaná mrkev, pohanková moučka, ovesné vločky, drcený anýz, sušenou nať libečku či celeru, sušenou sladkou papriku, vitamíny - např. Roboran nebo Nutri Mix. Některé ingredience je možné podávat dle potřeby. Např. před hnízděním můžeme na mírně lepkavou rýži nasypat kalcium, do rýže je možné přidat i sušenou vaječnou směs, nakrájené zelené krmení, atd.

     Až andulky naučíte rýži přijímat, tak je možné do ní namixovat vařené a rozmixované luštěniny (např. boby mungo). Luštěniny obsahují rostlinné proteiny. V naklíčeném či nabobtnalém stavu jsou sice vhodné, ale obsahují blokátory vitamínu. Z tohoto důvodu luštěniny nechám 24 hod. nabobtnat a následně je 10 - 15 min. vařím, abych je těchto blokátorů vitamínů zbavil. Posléze je mohu rozmixovat a přidat k rýži. Věřím, že se Vám andulky naučí danou směs přijímat.

 

     Závěrem bychom Vám chtěli popřát krásné Vánoce a v novém roce 2014 Vám přejeme hlavně hodně zdraví, štěstí, pracovních, chovatelských i osobních úspěchů a spokojenosti.

S pozdravem

                                         RNDr. J. Vachutka se synem

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
 

HUMAC natur EXOT


HUMAC natur EXOT je špičkový - dietetický krmný doplněk s vysokým obsahem huminových kyselin, určený pro exotické ptactvo. Zájemci o jeho objednání nás mohou kontaktovat na e-mailu: obchod@novaexota.eu nebo na telefonních číslech +420 737 288 698, +421 903 481 000.


Charakteristika: jedná se o 100% přírodní látku vyrobenou z ekologicky čistého zdroje oxihumolitu (hněhého uhlí). Účinnou látkou jsou huminové kyseliny, které mají velkou absorpční kapacitu, dokáží na sebe vázat toxické látky a viry v trávícím traktu zvířat. Dokáží účinně stabilizovat pH v celém trávícím systému ptáků, optimalizují trávící pochody a podporují množení a činnost mikroflóry v trávícím traktu.

Jak působí HUMAC natur: prevence a léčba průjmových onemocnění a dyspepsií, prevence a léčba intoxikací, stimulace trávících procesů, podpora reprodukce, podpora imunitního systému, pozitivní vliv na funkci jater. Působí jako přírodní růstový stimulátor a přirozené antibiotikum.

Použití: při podávání přípravku HUMAC natur, se snižuje mortalita mláďat až o 40%. Snižuje spotřebu antibiotik, posiluje účinek probiotik, prospívá kondici ptáků, má příznivý vliv na opeření, zvyšuje líhnivost, snižuje procento úmrtnosti zárodků ve vajíčku. Používá se také jako léčivo (profylaxe) při zažívacích problémech. Má několikanásobně vyšší schopnost vázat toxiny a těžké kovy jako živočišné uhlí. Huminové kyseliny dokáží neutralizovat mikrobiální toxiny, mykotoxiny, fytotoxíny, kterými může být kontaminovány podáváno krmivo. Právě nekvalitní - kontaminované krmivo hraje častou příčinu při onemocněních, či úhynem ptáků. Zkrmováním huminových kyselin je možné tento stav relativně dobře eliminovat. Jde o přírodní růstový stimulátor a přirozené antibiotikum. Množství těchto pozitivních faktorů je dostatečné na to, aby byl důvod v chovu používat huminové kyseliny, zejména pokud jde o přírodní produkt, se kterým se ptáci v přírodě setkávají prakticky denně.

Praktická aplikace v chovu: jelikož huminové kyseliny nejsou rozpustné ve vodě, nelze je podávat v napáječkách. V chovu exotických ptáků je nutné je podávat jiným způsobem.

- Na grit - zejména při chovu drobných exotů doporučujeme přípravek HUMAC natur aplikovat do podávaného gritu, který má drsný povrch, a tak se na něj přípravek dobře naváže. Je nutné dokonalé promíchání přípravku s gritem, aby nezůstal jen na povrchu. Dávka je cca 1% z hmotnosti gritu,

- Na jíl - rozdrcené jílové bloky pro exotické ptáky posypat preparátem HUMAC natur a promíchat, jíl má vysokou pórovitost, přípravek se na něm dobře drží. Spolu s oblíbeným jílem je ptáky dobře přijímán. I zde doporučujeme, aby byl přípravek podáván soustavně (mimo doby podávání ATB). Dávka je cca 1% přípravku z hmotnosti jílového bloku,

- Na suché krmivo - za sucha - přípravek HUMAC natur je nasypaný na suché zrno v množství 5g / 1kg krmiva. Směs je třeba dobře promíchat. Částečky přípravku jsou malé a drsný povrch zrna dokáže dost velkou část na sebe navázat. I když tato vazba není nijak pevná a část přípravku zůstane na dně nádoby, i tak je zde poměrně velká účinnost.

- Na suché krmivo - s vodou - přípravek je rozmíchaný ve vodě v množství 5g / 4 ml / 1kg krmiva. Směs nalijeme do cca 1 / 10 množství použitého zrna, dokonale promícháme - protřepeme v láhvi uzavřené víčkem a vsypeme do ostatní připravené směsi. Celou směs je třeba znovu dobře promíchat - protřepat v uzavřené nádobě. Po odpaření vody je přípravek stále poměrně pevně uchycen na povrch zrna, zůstává na něm, pokud nedojde k mechanickému zásahu. Co se týče podávání přípravku na zrno, tento způsob je nejlepší,

- Na suché krmivo - s olejem - přípravek je rozmíchaný v oleji (klíčkový, palmový, olivový ...) v množství 5g / 5ml / 1kg krmiva. Směs nalijeme do cca 1 / 10 množství použitého zrna, dokonale promícháme - protřepeme v láhvi uzavřené víčkem a vsypeme do ostatní připravené směsi. Celou směs je třeba znovu dobře promíchat - protřepat v uzavřené nádobě. Zrno má na povrchu olejový film, ve kterém jsou poměrně pevně uchyceny částečky přípravku. Přípravek na zrnu zůstává přichycen i po odpaření oleje (ztuhnutí). Aby se snížila spotřeba oleje, je možný i trochu změněn postup: 1,5 ml oleje nalijeme do 100 g suchého krmiva, dobře rozmícháme. Takový obsah vysypeme do ostatního krmiva (900g) a zase dokonale promícháme. Když je na semenech vytvořen olejový film, přisypeme 5g prášku HUMAC natur a směs znovu dokonale promícháme.

            Ptáci zrna při louskání jazykem obracejí a takto se jim dostane prášek na jazyk a následně do trávicího traktu. Krmivo podáváme obvyklým způsobem. Při použití olejů, zejména klíčkových, pokud jsou v nich vitamíny, je třeba brát ohled na jejich oxidaci a podávat pouze přiměřené množství krmiva.

- Do čerstvé vaječné míchanice - jelikož přípravek částečně mění její barvu, je třeba, aby si na tuto změnu ptáky zvykli. Při použití dávky 5g / 1kg krmiva není změna barvy nijak výrazná. Postup - uvařené vajíčko nastrouháme najemno, nastrouháme mrkev, přisypeme část strouhanky (cca ½) a spolu promícháme. V další polovině suché strouhanky rozmícháme potřebné množství přípravku HUMAC natur, nasypeme a dokonale jemně promícháme tak, aby byla hmota homogenní,

- Na ovoce a zeleninu - zejména pro papoušky, je vhodné podávat přípravek HUMAC natur na nakrájené čerstvé ovoce a zeleninu,

- Na větvičky - při podávání větviček stromů na okus lze tyto namočit do vody a následně poprášit zmíněným přípravkem,

- Na naklíčenou nebo namočenou směs zrnin - a to zejména u ptáků se zdravotními - trávicími problémy nebo při přípravě na chovnou sezónu. Přípravkem směs rovnoměrně poprášíme a opatrně promícháme, abychom nepoškodili klíčky,

- Na vařená zrna - při vařených semenech je třeba dbát na to, že přípravek nesmí být ohřátý na vyšší teplotu než 90 º C. Proto ho nikdy nepodáváme do horké směsi vařených zrn, aplikujeme ho až po jejím vychladnutí. Přípravek na směs rovnoměrně rozprášíme a dobře promícháme,

- Na naklíčený - namočený klas senegalského prosa - rovnoměrně poprášit (vhodné pro aplikaci v chovech drobných exotů, kanárů...).

 

Stránka je v rozpracování

Kontaktní údaje

František Matůšů   
Dr. Stojana 97
768 24 Hulín
Tel: +421 606 228 241

E-mail: fr.matusu@seznam.cz

http://www.frmatusuvystavniandulky.websnadno.cz/

 

 

 

TOPlist