XXII. Celostátní výstava andulek - 12.9.2015 Újezd u Brna

 

V letošním roce uspořádal MKCHA Brno již  XXII. Celostátní výstavu andulek. Výstava proběhla dne 12.9.2015 v chovatelském areálu ZO ČSCH Újezd u Brna.

Vystavovány byly andulky ročníku 2013, 2014 a 2015. Výstavy byla jednodenní a zúčastnilo se jí celkem 53 vystavovatelů z ČR, Slovenska a Maďarska. Vystaveno bylo celkem 591 andulek v jednotlivcích, 20 párů a 8 kolekcí ve všech třech kategoriích chovatelů. Vystavené exponáty posuzovali tito posuzovatelé : 

př. Eben Karl /Rakousko/ – kategorii A                                                                                                                                                                                                    

př.Groda Ladislav /ČR/ - kategorii B                                                                                                                                                                                                   

př.Ing.Vedra Petr /ČR/ - kategorii  C

 

Úroveň výstavy byla velmi vysoká, počet andulek rovněž. Jak jsem předeslal, počet 591 andulek byl náročný jak pro organizátory výstavy, tak i pro jednotlivé posuzovatele. Prosadit se na tak výborně obsazené výstavě není nikdy jednoduché. Chovatelé zvučných jmen, jakož jsou p. Vrančík, p. Lukovič, p. Kval, p. Groda, p. Gyerko, přivezli překrásné jedince, proti kterým se velmi těžko konkurovalo.

Pro mne jako chovatele je velkým úspěchem, pokud mně andulky skončí ve své třídě na druhém místě, což se i v třídě australských žlutolících ptáků podařilo. Jeden austr. žlutolící skončil na 2. místě, druhý na 7. místě. Rovněž tak i v 0,1 perlových světle zelených jsem obsadil druhé místo. Kategorii A hodnotil rakouský posuzovatel př. Eben Karl, což je světová kapacita a jeden z velkých odborníků výstavních andulek. Pokud  andulky posoudí odbroník takovéto úrovně a stanoví vaše ptáky do předních linií, to člověka rozhodně potěší, třeba že i přímo nezvítězí.

Další XXII.CVMA proběhne v následujícím měsíci říjnu v termínu 10. 10. 2015. Zde budou hodnoceny odchovy za letošní rok, tedy výstava mláďat.

XXII. Celostátní výstava andulek - 12.9.2015 -  Australská žlutolící světle modrá - MKCHA 162 

 
 

Šampiona jako takového nikdo neodprodá a bylo by bláhové si myslet, že během dvou, nebo tří let začneme odchovávat ptáky schopné konkurence těm nejlepším. Minimálně 5 – 10 let tvrdé práce se skrývá v odchovu, když ne vítězných, tak alespoň konkurence schopných ptáků. Mnozí chovatelé si myslí, že pokud nakoupí trochu slušné ptáky a spáří je mezi sebou, mají ,,vymalováno“. Bylo by to sice hezké, pokud by to bylo takto jednoduché, ale skutečnost je diametrálně rozlišná. Než si chovatel odchová jedince, s kterými by se dalo začít pracovat, hned jsou dva roky pryč. S odchovanými jedinci je potřeba vytvořit několik zdravých linií a snažit se nejen o odchov, ale i o tzv. zálohování ptáků, pro případ úhynu, neplodnosti apod. Vždycky musí být v každé linii drženi ptáci, s kterými nemusíme během roku pracovat, ale musíme je mít v rezervě.

Nezodpovězenou otázkou při nákupu ptáků bývá skutečnost, jak kvalitní jedinec to vlastně je? Jinými slovy, zda má za sebou kvalitní prarodiče, rodiče, sourozence apod. Je-li to vizuálně pohledný pták s nulovým rodokmenem, je všechno špatně. Při nákupu andulek u chovatelů by měli být ptáci z jednotlivých chovných linií, takže tam zas až tak velké riziko nákupu není. Zde spíše směřuji k ptákům z burzy, kde s jistotou nikdo nevozí špičkové jedince. Nikdy bych si na burze ptáka do chovu nepořizoval. Vždy přímo u chovatele, kde si mohu zkontrolovat dle chovné knihy, z jakých předků andulka pochází a jaké je její skutečné stáří.

Australské straky dominantní  tmavě zelené - mláďata 9/2015

 

Vnitřní voliéra s chovnými ptáky a mláďaty 2015

 

Stránka je v rozpracování

 


TOPlist